Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
W związku z wnioskiem Spółki z dnia 17.11.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 22.11.2005 r.) - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.)
uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe.
Uzasadnienie
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność polegającą na publicznym wyświetlaniu filmów w kinach, na podstawie uprawnień udzielonych dla Spółki przez dystrybutorów filmów. Wynagrodzenie należne dystrybutorom od Spółki kalkulowane jest na podstawie określonego, procentowego udziału w obrotach uzyskanych przez Spółkę z wyświetlania filmów w kinach. W związku z udzielaną licencją na publiczne wyświetlanie filmów dystrybutorzy przekazują Spółce egzemplarze utworów kinowych. Oprócz pełnej wersji filmu, Spółce udostępniane są również krótkie filmy reklamowe promujące inne produkcje danej wytwórni, a także materiały reklamowe. W związku z zakupem licencji na wyświetlanie filmów Spółka otrzymuje od dystrybutora faktury z zastosowaną 22% stawką podatku VAT. Spółka zwraca się z wątpliwościami dotyczącymi prawa do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur wystawionych przez komercyjnych dystrybutorów filmowych. Jednocześnie podmiot stoi na stanowisku, iż przysługuje jej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących udzielenie licencji na korzystanie z utworów filmowych.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Jednocześnie kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 tego artykułu suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:
*z tytułu nabycia towarów i usług,
*potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
*od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu
- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;
Ponadto art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy stwierdza, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Biorąc pod uwagę powyższe przepisy prawa należy stwierdzić, iż w przypadku gdy nie zachodzą inne wyłączenia w zakresie odliczania podatku naliczonego oraz gdy kwoty podatku naliczonego są związane z wykonywaną sprzedażą opodatkowaną należy stwierdzić, iż Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup opisanych we wniosku Spółki z dnia 22.11.2005 roku licencji na wyświetlanie filmów.
Jednocześnie Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie pragnie poinformować, iż nie odniósł się merytorycznie do stosowanej przez Spółkę stawki podatku od towarów i usług w stosunku do świadczonych usług w zakresie publicznego wyświetlania filmów.