Temat interpretacji
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatniczki, z dnia 05.01.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie
podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.
Podatnik w dniu 05.01.2006 r., wystąpiła do tut. Urzędu Skarbowego z pismem o interpretację dotyczącą zagadnień:
- pełnego odliczania podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT za czynsz dzierżawny i inne opłaty wynikające z umowy leasingowej dotyczącej motocykla,
- pełnego odliczania podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT na zakup paliwa wykorzystywanego do napędu motocykla.
Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku strona jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i w zakresie prowadzonego przedsiębiorstwa wykonuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług. W związku z czynnościami opodatkowanymi wykorzystuje w swej działalności motocykl, który użytkuje na podstawie umowy leasingu operacyjnego.
Zdaniem Podatnika, zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług jest, że w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie natomiast z art. 86 ust 7 ustawy o VAT prawo do odliczenia podatku naliczonego jest ograniczone w stosunku do usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 3, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6000zł.
Ponadto w świetle art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika: paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3. W ustawie o VAT brak jest definicji pojazdu samochodowego a w art. 86 ust. 3 z którego wynikają ograniczenia w zakresie odliczenia podatku w stosunku do samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych brak jest również odesłania np. do ustawy prawo o ruchu drogowym.
Zatem podatnik uważa, iż uprawniony jest pogląd, że "inne pojazdy samochodowe" o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy, to nie pojazdy w rozumieniu ustawy prawo o ruchu drogowym.
W przedstawionym zapytaniu Podatnik pyta czy przysługuje :
- pełne odliczanie podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT za czynsz dzierżawny i inne opłaty wynikające z umowy leasingowej dotyczącej motocykla,
- pełne odliczanie podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT na zakup paliwa wykorzystywanego do napędu motocykla.
Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania strony, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca nie więcej jednak, niż 6.000 zł.
W przypadku usługobiorców użytkujących wyżej określone samochody i inne pojazdy samochodowe na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000 zł. - art. 86 ust. 7 wyżej wymienionej ustawy.
Z kolei z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.
Powołana ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia pojazdu samochodowego. Należy zatem posłużyć się definicją określoną w art. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 ze zm.). Zgodnie z pkt 33 tego artykułu pojazdem samochodowym jest pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością 25 km/h. Natomiast zgodnie z pkt 45 cyt. przepisu motocykl jest pojazdem samochodowym jednośladowym lub z bocznym wózkiem wielośladowym.
W związku z powyższym w świetle zawartych wyjaśnień oraz po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez stronę Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego nie podziela stanowiska Podatnika w sprawie interpretacji przepisów podatkowych uważając iż wymienione na wstępie ograniczenia i wyłączenia w zakresie odliczania podatku naliczonego dotyczą również motocykli.