Temat interpretacji
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54 poz. 535 ) zwanej dalej ustawą , opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają :- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.- eksport towarów - import towarów - wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju wewnątrzwspólnotowa dostawa towarówPrzez świadczenie usług , o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1 , rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej , osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 .
Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawa w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce , gdzie świadczący usługę posiada siedzibę , a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności , z którego świadczy usługi - miejsce , gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności , w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.
Powyższe oznacza , że ustawodawca przyjął jako regułę ogólną , że usługi są opodatkowane w pierwszym rzędzie w kraju , w którym świadczący usługę ma siedzibę , w której z założenia usługa jest wykonywana . Jeśli natomiast dysponuje również w innym kraju stałym miejscem prowadzenia działalności polegającej na świadczeniu usług i w tym miejscu wykonuje przedmiotową usługę - opodatkowanie następuje w miejscu ( kraju ) , gdzie posiada to stałe miejsce .
Od powyższej ogólnej reguły określania miejsca opodatkowania usług transgranicznych , ustanowiono wyjątki , które określają inne - niż wynikające z zasady ogólnej - miejsca opodatkowania usług z uwagi na ich charakter. I tak zgodnie z przepisem art. 27 ust. 3 w/w ustawy , w przypadku gdy usługi , o których mowa w ust. 4 , są świadczone na rzecz :1)osób fizycznych , osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej , posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub2)podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty , ale w kraju innym , niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce , gdzie nabywca usługi posiada siedzibę , stałe miejsce prowadzenia działalności , dla którego dana usługa jest świadczona , a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności , stały adres lub miejsce zamieszkania .Oznacza to , że w przypadku świadczenia usług wymienionych w art. 27 ust. 4 to usługobiorca jest podmiotem zobowiązanym do opodatkowania tej usługi w kraju , gdzie posiada siedzibę , stałe miejsce prowadzenia działalności , dla którego dana usługa jest świadczona . Usługodawca natomiast wystawia fakturę bez podatku VAT
W art. 27 ust. 4 ustawy wymieniono m.in. usługi doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania . Świadcząc tego rodzaju usługę na rzecz kontrahenta czeskiego wykonuje Pan czynność , która nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terenie kraju , zatem dla jej udokumentowania podatnik wystawia fakturę bez podatku VAT.
Natomiast w sytuacji , gdy usługobiorcą przedmiotowej usługi jest kontrahent krajowy , usługa jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych i świadczący usługę powinien wystawić fakturę z podatkiem VAT .