Stan faktyczny: - Interpretacja - 1432/PP/P/440-11/14a/06/DZ

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.01.2006, sygn. 1432/PP/P/440-11/14a/06/DZ, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:


Strona poza produkcją metalowych elementów stolarki budowlanej (głównie drzwi przesuwanych w ramach aluminiowych z zastosowaniem różnego rodzaju wypełnień, a ostatnio także okien w ramach metalowych) rozszerzyła działalność o wykonywanie robót budowlanych wykończeniowych oraz o usługi w zakresie instalowania konstrukcji metalowych i zakładania stolarki budowlanej ( PKW i U 45.45.Z, 28.11.C, 45.42.Z).

W zakres prowadzonej działalności budowlano - montażowej wchodzą min. dzielenie pomieszczeń ściankami działowymi, wykonywanie stałych zabudów wnęk, przestrzeni wnękowych, pawlaczy itp. prace te wykonywane są przez podwykonawców lub własnymi siłami. Do ich realizacji wykorzystywane są zakupione w tym celu towary i materiały oraz drzwi produkowane w firmie podatnika.


Stanowisko Strony:


Strona, uważa, że obniżoną stawkę 7% podatku stosować będzie dokonując dostawy wraz z montażem drzwi i okien, których jest producentem, jeżeli prace te wykonuje w obiektach budownictwa mieszkaniowego. W takiej sytuacji podatnik wystawi fakturę, w której uwidoczni pod pozycją: montaż drzwi lub okien (zwierającą w sobie wartość drzwi, okien i wartość montażu).


U Z A S A D N I E N I E


Zgodnie z art. 5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm./, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają, min. odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl przepisu art. 146 ust.1 pkt. 2 lit a i b ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm. / w okresie od przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % podatku w odniesieniu do:- robót budowlano montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą

- obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Obiektami budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 pkt.12 ww. ustawy, są obiekty wymienione w PKOB 111 ( budynki mieszkalne jednorodzinne),112 ( budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe) i ex 113 (budynki zbiorowego zamieszkania) wyłącznie w zakresie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie i rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej .

Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie zawierają żadnych uregulowań dotyczących możliwości odrębnego fakturowania materiałów i wykonywanych usług w sytuacji, gdy usługodawca do wykonania robót w obiektach budownictwa mieszkaniowego (stawka 7%) zużył materiały budowlane w tym celu zakupione ( stawka 22%)

W przypadku, gdy wykonując usługę remontowo budowlaną związaną z budownictwem mieszkaniowym wraz z materiałem, Podatnik wystawi fakturę za jej wykonanie, to całość usługi wraz z materiałami opodatkowana będzie stawką 7%.

Natomiast w sytuacji, gdy na fakturze wykazane zostaną w osobnych pozycjach: materiały budowlane oraz usługa remontowo budowlana, wówczas przedmiot dostawy wykazany na fakturze należy opodatkować według właściwych stawek podatkowych, tj.: materiały budowlane według stawki 22% i usługę remontową związaną z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą - według stawki 7%.

Stanowisko w analogicznej do opisywanej sprawie wyraził Naczelny Sąd Administracyjny między innymi w wyroku z dnia 28 marca 2003r. sygn. Akt III S.A. 2029/01, w którym stwierdził, iż ,, W przypadku wykonania usługi z materiałów dostarczonych ( zakupionych) przez wykonawcę - obrót, stanowiący podstawę opodatkowania usługi - obejmuje także należności za wykorzystane materiały. Opodatkowanie następuje według stawki przewidzianej dla wykonanej usługi"

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy opodatkowanie usługi jako całości (wraz z materiałami) i zastosowanie jednej stawki VAT obowiązującej dla świadczonej usługi, uwarunkowane jest zakresem prowadzonej działalności gospodarczej oraz przedmiotem umowy zawartej z klientem. Jeżeli uzgodniona w niej cena dotyczy całości wykonanej usługi bez względu na jej poszczególne elementy (materiały, robocizna, transport, zużyta energia, narzędzia itp.), to do całego zakresu robót należy stosować jednolitą stawkę podatku.

Zgodnie z § 9 ust.7 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług / Dz. U. z 2005r. Nr 95 poz.798 ) w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą od określonej w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku VAT, dane określone w ust. 1 pkt. 4 (nazwa towaru lub usługi) obejmują również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku.

W przypadku wykonywania robót remontowo budowlanych wraz z materiałami podstawą do zastosowania obniżonej stawki podatku VAT w wysokości 7% jest przepis art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, według stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany