POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-33-1-GK/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.05.2005, sygn. PP/443-33-1-GK/05, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 28 lutego 2005 r. w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 28 lutego 2005 r. ( złożonym w tut. Urzędzie dnia 02 marca 2005 r.), Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka udzieliła pożyczki innemu podmiotowi gospodarczemu. Z umowy wynika zarówno kwota jak i okres spłaty pożyczki z określonymi kwotowo ratami i odsetkami. Odsetki od pożyczki wpływają na konto Spółki nie zawsze w terminach określonych w umowie. Spółka wystawia faktury wewnętrzne VAT ze stawką zwolnione od podatku w momencie wymagalności odsetek, bez względu na datę faktycznego wpływu na konto. W takiej też kwocie odsetki wymagalne deklarowane są w deklaracji VAT - 7 za dany miesiąc.

Spółka zadała następujące pytanie:

Czy fakturę VAT ze stawką zwolnioną od podatku należy wystawiać biorąc pod uwagę kwotę odsetek wymagalnych czy odsetek, którymi faktycznie zostało uznane konto Spółki?

Spółka przedstawiła następujące stanowisko w sprawie:

W związku z faktem, iż zapis art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992r. nie zalicza do przychodów kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów), analogicznie w podatku od towarów i usług uważamy, że tylko faktycznie otrzymane kwoty odsetek od pożyczek powinny stanowić podstawę, która jest ujmowana jako wartość sprzedaży zwolnionej w wystawianej fakturze VAT, ujmowanej w deklaracji VAT - 7. Podobnie,obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług będzie powstawał częściowo, z momentem otrzymania każdej kwoty odsetek.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje co następuje:

Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej "ustawą", obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem m.in. ust. 4 i 5. Zgodnie natomiast z art. 19 ust. 4 ustawy, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, przepis ten stosuje się odpowiednio do faktur za częściowe wykonanie usługi (art. 19 ust. 5 ustawy). Ustawodawca nie zawarł szczególnych unormowań w zakresie powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, dla usług udzielania pożyczek poza systemem bankowym (PKWiU 65.22.1). W związku z powyższym należy uznać, iż w przypadku, gdy Spółka określiła w umowie termin zapłaty rat wraz z należnymi odsetkami to termin ten należy powiązać z ostatecznym terminem powstania obowiązku podatkowego w wysokości odpowiadającej należnym odsetkom. Nie jest w tym przypadku istotne, czy odsetki faktycznie zostały spłacone przez kontrahenta. Należy bowiem uznać, iż data płatności poszczególnych rat pożyczki, jest datą wykonania przez Spółkę usługi na rzecz kontrahenta i powinno być potwierdzone fakturą VAT. Zatem obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia przedmiotowej usługi powstanie z chwilą wystawienia faktury, nie później niż 7 dnia od dnia upływu terminu płatności poszczególnych rat pożyczki, a fakt faktycznej spłaty pożyczki w terminie późniejszym, niż określony w umowie, pozostaje bez znaczenia dla momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. W tym miejscu należy zauważyć, iż w przypadku wcześniejszej, niż określona w umowie, spłaty poszczególnych rat wraz z należnymi odsetkami, obowiązek podatkowy powstanie w dniu ich zapłaty, na podstawie art. 19 ust. 11 ustawy, który stanowi, iż jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 3 Załącznika nr 4 do ustawy wymieniono: usługi pośrednictwa finansowego, z wyłączeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie tylko i wyłącznie usługi wymienione w PKWiU 65-67. Natomiast w Kategorii 65.22.1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.) wymieniono " Usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym". Zatem przedmiotowe usługi korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej ( tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.

Opolski Urząd Skarbowy