Jednostka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie krajowego i międzynarodowego transportu drogowego oraz hurtowego i detalicznego handlu owocami i... - Interpretacja - PP-443/53/24/28/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.05.2005, sygn. PP-443/53/24/28/2005, Urząd Skarbowy w Świdnicy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Jednostka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie krajowego i międzynarodowego transportu drogowego oraz hurtowego i detalicznego handlu owocami i warzywami krajowymi oraz zagranicznymi pochodzącymi z krajów Unii Europejskiej.

Strona świadcząc usługi przewozu towarów na rzecz krajowego kontrahenta korzysta z przejazdów płatnymi autostradami na terenie Niemiec i ponosi z tego tytułu koszty. Opłaty te nie są wliczane w cenę świadczonej usługi.

Jednostka pyta jak należy rozliczyć powyższe opłaty, czy należy je wykazać w odrębnej pozycji faktury jako element usługi transportowej i doliczyć podatek VAT, czy też opłaty te należy rozliczyć notami księgowymi.

Zdaniem Spółki opłaty za przejazd płatnymi autostradami na terenie Niemiec powinny być rozliczane notami księgowymi.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. W rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), zostały szczegółowo uregulowane wszelkie zagadnienia związane z fakturami.

Wykonując wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów na rzecz krajowego kontrahenta Jednostka wystawia fakturę VAT za świadczoną usługę, gdyż jak wyżej wskazano faktura potwierdza dokonanie sprzedaży. Jeżeli natomiast koszty płatnych autostrad nie są wliczone w wartość świadczonej usługi to ich zwrot przez kontrahenta nie jest dokumentowany fakturą VAT. Podatnik nie świadczy bowiem tych usług.

Jednym ze sposobów obciążenia kontrahenta z tytułu ww. opłat, jeżeli nie zostały one wkalkulowane w cenę świadczonej usługi, może być wystawienie przez podatnika noty księgowej. Nota ta musi spełniać wymogi określone w ustawie z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity Dz. U. Nr 76, poz. 649 z 2002 r.).

Urząd Skarbowy w Świdnicy