Temat interpretacji
Stan faktyczny sprawy:
Małżeństwo X są właścicielami zakładu produkcyjnego. Działalność prowadzona jest na imię obojga małżonków, przy czym podatnikiem podatku od towarów i usług, rozliczającym się z urzędem skarbowym posługując się osobistym numerem NIP jest żona. Podatnik dokonał także rejestracji dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych. Prowadzona działalność gospodarcza opiera się na wykonywaniu wyłącznie czynności opodatkowanych. Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej ewidencjonowana jest za pomocą kasy rejestrującej. W związku ze zmianami przepisów dot. zasad prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki małżeńskiej, Strona zamierza:
- utworzyć spółkę jawną i dokonać wszelkich formalności wraz z uzyskaniem numeru NIP,
- wnieść przedsiębiorstwo spółki małżeńskiej do nowopowstałej spółki jawnej,
- zlikwidować działalność gospodarczą na imię obojga małżonków.
W związku z powyższym Strona zwróciła się z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącej prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej wniesionej do spółki jawnej przez spółkę małżeńską.
Zdaniem Podatnika nowopowstała spółka jawna może dokonywać rejestracji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej wniesionej do spółki jawnej przez spółkę małżeńską, po dokonaniu aktualizacji danych kasy rejestrującej poprzez zmianę nazwy i numeru NIP.
Stanowisko Naczelnika U.S.:
Zgodnie z przepisem art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej, spółka nie mająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby.
Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnicy wszystkie prawa i obowiązki, jakie na gruncie przepisów o VAT przysługiwały danemu podatnikowi (osobie fizycznej bądź małżonkom niedziałającym w formie spółki cywilnej), w sytuacji gdy osoba ta wnosi swe przedsiębiorstwo jako udział do spółki osobowej (cywilnej, jawnej, komandytowej), będą "przechodziły" na tę spółkę, do której osoba fizyczna wniosła swe przedsiębiorstwo. Zatem powołany przepis art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej powoduje zachowanie ciągłości podmiotowej.
W związku z powyższym nowopowstała spółka jawna "przejmie" obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących. Przekształcenie formy prawnej działalności w przedmiotowym przypadku związane będzie ze zmianą nazwy firmy oraz nadaniem spółce jawnej nowego numeru identyfikacji podatkowej - NIP. Pamięć fiskalna jest urządzeniem umożliwiającym trwały jednokrotny zapis numeru NIP bez możliwości jego zmiany. W związku z tym kasa rejestrująca wniesiona przez spółkę małżeńską będzie mogła być użytkowana przez spółkę jawną wyłącznie po dokonaniu przez uprawnionego serwisanta kasy wymiany modułu pamięci fiskalnej.
Zakończenie pracy w trybie fiskalnym lub wymiana pamięci fiskalnej kasy zgodnie z § 5 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. z 2002 r. Nr 108, poz. 948 ze zm.) wymaga dokonania, z udziałem pracownika urzędu skarbowego, czynności określonych w załączniku Nr 4 do rozporządzenia, a mianowicie spisania protokołu czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy rejestrującej.
Odczyt pamięci fiskalnej kasy winien być dokonany za okres od dnia rozpoczęcia użytkowania kasy do dnia przekształcenia formy prawnej działalności. Protokół, o którym mowa wyżej, sporządzany jest przez pracownika urzędu skarbowego w obecności użytkownika kasy rejestrującej oraz uprawnionego serwisanta kasy.