Postanowienie - Interpretacja - D-3/443/28/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.06.2005, sygn. D-3/443/28/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. nr 8 poz. 60 z 2005r.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 24.03.2005r. wpłynął Pana wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu i zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 30.04.2004r. został zawarty kontrakt na zarządzanie pomiędzy Zgromadzeniem Wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością a Panem jako Prezesem Zarządu Spółki. Na jego podstawie przejął Pan zarządzanie Spółką, zobowiązany został Pan do wykonywania wszystkich czynności wynikających z ustawy Kodeks spółek handlowych, uchwał Zgromadzenia Wspólników oraz umowy Spółki. W kontrakcie określono również zakres Pana odpowiedzialności oraz wynagrodzenie.

Zapytanie dotyczy sposobu opodatkowania w zakresie podatku od towarów i usług czynności wykonywanych w ramach zawartego kontraktu na zarządzanie.

Zajęto następujące stanowisko. Zdaniem Pana, czynności wykonywane na podstawie umowy zarządzania podlegają opodatkowaniu stawką 22 % jako odpłatne świadczenie usług - zgodnie z art. 8. ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535) niezależnie od formy ich opodatkowania na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wyjątkiem przypadków realizacji tych czynności w ramach umowy o pracę.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. nr 8 poz. 60 z 2005 r.) stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54 poz. 535 z 2004 r. późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast zgodnie z postanowieniami art. 8 ust. 1 w/w ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w cytowanym art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Podatnikami w myśl art. 15 ust. 1 cytowanej ustawy o VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl postanowień art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT za wykonywana samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1 nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000r. Nr 14, poz.176, ze zm.) jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Przepis ten wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług m.in. czynności, o których mowa w art.13 ust.9 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Według art.13 ust.9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu nadanym przez art.1 pkt.7 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202 poz.1956) od dnia 01 stycznia 2004r. za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art.10 ust.2 ustawy uważa się przychody uzyskane na postawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7, tj. przychodów otrzymywanych przez osoby niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Jeżeli zawarł Pan umowę na zarządzanie, z której wynika, że nie spełnione zostały warunki, o których mowa w cytowanym art.15 ust.3 pkt.3 ustawy o VAT, to czynności wykonywane na podstawie umowy zarządzania podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jednocześnie tutejszy Organ podatkowy informuje, że odpowiedzi na wniosek udzielono bez poddania ocenie prawnej umowy - "kontrakt na zarządzanie" - załączonej do wniosku.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art.14a § 4 w związku z art.236 § 2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie