Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst ustawy Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60), art.5 ust.1, art.8 ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54 poz.535z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.03.2005r /data wpływu 15.03.2005r/ w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące opodatkowania usług wykonywanych bez wynagrodzenia - za prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 15.03.2005r Strona złożyła wniosek z dnia 08.03.2005r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług. Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Zrzeszenie jest samorządną organizacją społeczno - zawodową członków wykonujących działalność taksówkową. Działalność Zrzeszenia określa uchwalony statut. Jest ono zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. W ramach działalności Zrzeszenia jest zorganizowana sieć radiowa, poprzez którą drogą radiową wydawane są zlecenia kierowcom - członkom Zrzeszenia.
Działalność Zrzeszenia jest prowadzona na zasadzie non - profit, bez wynagrodzenia, bez prowizji, bez żadnych korzyści - jest adresowana tylko do członków organizacji, którzy wnoszą na rzecz organizacji wyłącznie składki z tytułu członkostwa na podstawie statutu.
Zgodnie z klasyfikacją statystyczną działalność organizacji to "Obsługa centrali wzywania radio taxi" PKWiU 63.21.25-00-10.
Zapytanie
Czy w świetle przedstawionego powyżej stanu faktycznego - świadczenie przez Zrzeszenia - bezpłatnie na rzecz taksówkarzy - członków organizacji - usługi obsługi centrali wzywania radio taxi - podlega opodatkowaniu podatnikiem podatku od towarów i usług?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem Zrzeszenia - w świetle art.8 ust.2 ustawy o VAT - z uwagi na bezpłatny charakter usługi - nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa
Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy - za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Zgodnie z przepisem zawartym w art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54 poz.535 z późn.zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
-odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
-eksport towarów,
-import towarów,
-wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
-wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Zgodnie zaś z art.8 ust.2 ww. ustawy - nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli
nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.
W przedmiotowej sprawie należy uznać, że świadczenie usług, których dotyczy zapytanie na rzecz własnych członków jest bezpośrednio związane z prowadzoną przez Zrzeszenie działalnością - w tym celu bowiem zostało ono powołane, tak więc wyżej cytowany przepis art.8 ust.2 nie może mieć zastosowania.
A zatem należy stwierdzić że wykonywane nieodpłatnie przez Zrzeszenie usługi nie podlegają opodatkowaniu VAT, zgodnie z wyżej cytowanym art. 5 ust.1 ustawy o VAT.
P O U C Z E N I E
Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego
odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art.14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z art.14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia, zgodnie z art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.