Temat interpretacji
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, podatnik jest wytwórcą okularów korekcyjnych na zamówienie. Sprzedawane okulary korekcyjne - jako wyrób medyczny spełniają wymagania zasadnicze i ocenę zgodności wyrobów medycznych z wymaganiami zasadniczymi, o których mowa w art. 16 ustawy z dnia 20.04.2004 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93, poz. 896). Podatnik został wpisany do rejestru Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pod nr PL/CA01 03770.
Zdaniem strony sprzedaż okularów korekcyjnych podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7 %.
W odpowiedzi na powyższe tut. organ podatkowy uprzejmie informuje, iż zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczenia usług - poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) - na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy wynosi 22 %.
Natomiast zgodnie z przepisem art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 3 wynosi 7 %. Wśród towarów opodatkowanych powyższą stawką podatku, pod poz. 106 załącznika nr 3 do cyt.ustawy wymieniono wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez względu na symbol PKWiU, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt. 17 ustawy z dnia 20.04.2004 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93, poz. 896) pod pojęciem wyrobu medycznego - należy rozumieć: narzędzie, przyrząd, aparat, sprzęt, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, włączając oprogramowanie niezbędne do właściwego stosowania wyrobu, przeznaczone przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu: a. diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu chorób, b. diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania urazów lub upośledzeń, c. badania, zastępowania (...)który nie osiąga swojego zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz którego działanie może być przez nie wspomagane.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt. 22 ww. ustawy o wyrobach medyczntych pod pojęciem "wyrób medyczny wykonywany na zamówienie" - należy rozumieć wyrób medyczny wykonywany zgodnie z pisemną instrukcją wskazującą jego właściwości i zastosowanie, sporządzoną przez lekarza lub inne osoby, posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe, i na ich odpowiedzialność, przeznaczony do używania przez określonego pacjenta z wyjątkiem wyrobu medycznego wykonywanego metodami produkcji seryjnej, wymagającego odpowiedniego przystosowania do specyficznych potrzeb lekarza lub innego użytkownika.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 tejże ustawy, wyrób medyczny wprowadzony do obrotu i do używania musi spełniać określone dla niego wymagania zasadnicze określone ustawą z dnia 20.04.2004 r. o wyrobach medycznych oraz w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 03.11.2004 r. w sprawie wymagań zasadniczych dla wyrobów medycznych do różnego przeznaczenia (Dz. U. nr 251, poz. 2514 ).
Na podstawie art. 53 ww. ustawy, wytwórcy wykonujący wyroby na zamówienie, mający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mają obowiązek zgłoszenia do Rejestru danych dotyczących wytwórcy, o których mowa w art. 51 ust. 3 pkt. 1 ustawy o wyrobach medycznych.
Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia, okulary korekcyjne spełniające określone w ustawie o wyrobach medycznych kryteria, zarówno gotowe jak i wykonywane na zamówienie - są wyrobami medycznymi. Nie dotyczy to jednak okularów przeznaczonych do celów innych niż medyczne (np. okulary słoneczne).
Podatnik jako wytwórca okularów korekcyjnych został wpisany do Rejestru wyrobów medycznych i podmiotów odpowiedzialnych za ich wprowadzenie do obrotu i do używania, o którym mowa w art. 53 w związku z art. 51 ust. 3 pkt. 1 ustawy o wyrobach medycznych.
Zgodnie z przedstawionym przez stronę stanem faktycznym, okulary korekcyjne będące przedmiotem dostawy na terenie kraju spełniają wymagania zasadnicze i ocenę zgodności wyrobów medycznych z wymaganiami zasadniczymi, o których mowa w art. 16 ustawy z dnia 20.04.2004 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93, poz. 896) oraz w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 03.11.2004 r. w sprawie wymagań zasadniczych dla wyrobów medycznych do różnego przeznaczenia (Dz. U. Nr 251, poz. 2514 ).
Organ podatkowy, na podstawie przedstawionego przez stronę stanu faktycznego w sprawie, przy spełnieniu wyżej przytoczonych przepisów stwierdza, iż dostawa okularów korekcyjnych uznanych za wyroby medyczne w rozumieniu ustawy z dnia 20.04.2004 r. o wyrobach medycznych, dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - bez względu na symbol PKWiU podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 7 % zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, poz. 106 załącznika nr 3 do tejże ustawy.
W innych sytuacjach dostawa okularów podlega opodatkowaniu stawką podstawową podatku od towarów i usług tj. w wysokości 22 % - zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r.
Jeżeli natomiast przedmiotem dostawy są soczewki i oprawki, każdy z tych towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według właściwej dla niego stawki, tj. dla soczewek okularowych (PKWiU 33.40.11) będzie to stawka 7 %, a dla oprawek do okularów - stawka 22 %.Tym samym odrębna dostawa oprawek (co wiąże się z odrębnym ich wykazywaniem na fakturze) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej. Nie ma przy tym znaczenia, czy w efekcie docelowo w tych oprawkach zostaną zamontowane szkła korekcyjne czy inne. Oprawki okularowe są bowiem wyposażeniem wyrobu medycznego dopiero po zamontowaniu w nich szkieł korekcyjnych, ale wówczas mamy do czynienia już z okularami korekcyjnymi, a nie z oprawkami okularowymi.
Stanowisko tut. organu podatkowego w sprawie jest zgodne z zaprezentowanym w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 20.06.2005 r. znak: PP3-812-285/2004/BL/BM6-3892. Mając na względzie powyższe, stanowisko zaprezentowane przez stronę należy uznać za prawidłowe.