P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1419/UPO-443-67/05/IR/2

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.07.2005, sygn. 1419/UPO-443-67/05/IR/2, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) postanawia wydać interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Teatrowi X, oceniając stanowisko dotyczące obowiązku wystawiania faktur wewnętrznych VAT, naliczania podatku VAT w związku z nieodpłatnym wydawaniem zaproszeń na premiery i przedstawienia teatralne przedstawione we wniosku z dnia 06.06.2005 r. (data wpływu 07.06.2005 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20.06.2005 r. (data wpływu 22.06.2005 r.), o udzielenie interpretacji jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Teatr na premiery i przedstawienia teatralne zaprasza przedstawicieli Organu Założycielskiego, Władze Miasta, Prasę, Nauczycieli i inne osoby, wręczając im zaproszenia. Podatek VAT od materiałów zużytych do drukowania zaproszeń jest odliczany (koszt wydruku zaproszenia wynosi ok. 1 zł). Dodatkowo Strona informuje, iż wydawanie zaproszeń jest związane z prowadzoną działalnością teatru.

2. Przedmiot interpretacji. Strona we wspomnianym piśmie z dnia 06.06.2005 r. (data wpływu 07.06.2005 r.) uzupełnionym pismem z dnia 20.06.2005 r. (data wpływu 22.06.2005 r.) zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku z zapytaniem, czy nieodpłatne wydawanie zaproszeń na premiery i przedstawienia teatralne powoduje obowiązek wystawienia faktur wewnętrznych VAT, naliczanie podatku VAT, a jeżeli tak, to jak prawidłowo dokonać wyceny tych zaproszeń.

3. Stanowisko Wnioskodawcy. W związku z nieodpłatnie wydawanymi zaproszeniami, Teatr dla celów podatkowych VAT ustala cenę zaproszenia w wysokości 10 zł (taka jest przeciętna cena biletu na przedstawienia teatralne) i wystawia fakturę wewnętrzną z naliczonym podatkiem VAT.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy. Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 5 ust.1, art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) - zwanej dalej ustawą. Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie natomiast do art. 8 ust. 2 ustawy nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów, na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, usługi o charakterze nieodpłatnym jako nie mieszczące się w zakresie opodatkowania podatkiem VAT - art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, nie podlegają opodatkowaniu. Jednakże ustawodawca w art. 8 ust. 2 ustawy określił wyjątki od tej zasady, mianowicie za odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu, uznaje się również każde nieodpłatne świadczenie usług jeżeli nie są one związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych z tymi usługami, w całości lub w części. Z informacji zawartej w piśmie przekazanie przedmiotowych zaproszeń jest związane z prowadzoną działalnością teatru. Zatem nieodpłatne świadczenie usług na cele związane przedsiębiorstwem wyklucza zastosowanie art. 8 ust. 2. Biorąc powyższe pod uwagę tut. organ podatkowy stwierdza, iż o ile powyższe nieodpłatne usługi są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, to nie wypełniają przesłanek art. 8 ust. 2 ustawy, w związku z czym nie podlegają opodatkowaniu. Przedstawione w tym zakresie stanowisko Strony jest zatem błędne. Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Urząd Skarbowy w Płocku