Temat interpretacji
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika w piśmie wynika, że zamierza sprzedać całą, zorganizowaną część przedsiębiorstwa (oddział) samodzielnie sporządzającą bilans w ramach konsolidacji przedsiębiorstwa.
Zgodnie z art.6 pkt. 1 Ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. ( Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535), przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu ( oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.
Stosownie do definicji ustawowej zawartej w art. 55 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny ( Dz. U. z 1964 Nr 16 poz. 93 ze zm.) przedsiębiorstwo, jest to zorganizowany zespół składników majątkowych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, w szczególności:- oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części ( nazwa przedsiębiorstwa)- własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości- prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych.- wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne koncesje, licencje i zezwolenia- patenty i inne prawa własności przemysłowej- majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne- tajemnice przedsiębiorstwa- księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
W świetle art. 4 pkt. 6 Ustawy z dnia 19.11.1999r. Prawo działalności gospodarczej ( Dz. U. Nr 101, poz. 1178 ze zm.) oddziałem jest wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej wykonywana przez przedsiębiorcę poza głównym miejscem wykonywania działalności ( zakładem głównym). Aby jednak zbycie tak rozumianego zakładu ( oddziału) nie podlegało opodatkowaniu VAT, zakład ( oddział) ten musi samodzielnie sporządzać bilans, tzn. musi podlegać przepisom ustawy o rachunkowości.
Pojęcie " transakcji zbycia" należy rozumieć w ten sposób, iż zbycie przedsiębiorstwa lub zakładu ( oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, np. sprzedaż, zamiana, darowizna, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego ( aportu). Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. Sprzedaż poszczególnych elementów przedsiębiorstwa choćby nawet przedstawiały one znaczną wartość w porównaniu z wartością całego przedsiębiorstwa,nie stanowi podstawy do uznania, iż faktycznie nastąpiła jego sprzedaż.
Zatem w przypadku sprzedaży przez podatnika części przedsiębiorstwa ( oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans w ramach konsolidacji przedsiębiorstwa nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku VAT.