Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w odpowiedzi na wniosek z dnia 5 maja 2004r., w sprawie udzielenia pisemnej informacji ... - Interpretacja - ZP-I/443-90/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.06.2004, sygn. ZP-I/443-90/04, Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w odpowiedzi na wniosek z dnia 5 maja 2004r., w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuje.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku ... S.A. zamierza dokonać dostawy następujących nieruchomości:

1. gruntowej z budynkiem (w stanie surowym) o charakterze mieszkalnym,

2. gruntowej na której rozpoczęto inwestycję, tzn. budowę budynku mieszkalnego z częścią usługowo - biurową, wraz z projektem i ważnym pozwoleniem na budowę.

3. nieruchomości w stosunku do której Prezydent Miasta ... w 2003r wydał decyzję, w której określił jednorazową opłatę stanowiącą 30% wzrostu wartości nieruchomości w związku ze zmianą przeznaczenia gruntów w planie zagospodarowania przestrzennego.

W związku z powyższym zdaniem Spółki dostawa wymienionych w pkt 1 i 2 nieruchomości winna być opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 7%. Jednocześnie opłata stanowiąca 30% nieruchomości w pkt 3 nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zaznacza się, że na nieruchomości opisanej w pkt 1 zapytania znajduje się obiekt budowlany nazwany przez podatnika murowanym domem mieszkalnym w stanie surowym (przy czym nie podano w jakim otwartym czy zamkniętym) .Natomiast w pkt 2 zapytania określono ,że na powierzchni nieruchomości dopiero rozpoczęto budowę Wynika z tego ,że budowa domu jak i budynku mieszkalno- usługowego nie zostały zakończone. Oczywiście dyskwalifikuje to obiekty z punktu widzenia zwolnienia z art 43 ust 1 pkt 2 w zw z ust 2 (budowy jeszcze nie zakończono więc nie miało od czego upłynąć 5 lat) i ust 1 pkt 10 (po wybudowaniu zostanie zasiedlony lub zamieszkany po raz pierwszy - art 2 pkt 14 ustawy) ustawy z 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) . Nie przesądza to jednak ,że do tego obiektów będzie miał zastosowanie art 146 ust 1 pkt 2 lit b ustawy o podatku od towarów i usług (stawka 7 %) . Ustawodawca w tym przepisie posługuje się pojęciem "obiekty budownictwa mieszkalnego lub ich części". Zgodnie z art 2 pkt 12 ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego - rozumie się przez to budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;

Obowiązująca od dnia 1 maja 2004r ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera definicji budynku mieszkalnego, jednak odwołuje się do budynków mieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB . Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz.U. Z 1999r nr 112 poz 1316 ze zm.) stanowi ona usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych, rozumianych jako produkty finalne działalności budowlanej. Ponadto w pojęciach podstawowych dla celów rozporządzenia zdefiniowano następujące pojęcia:

Przez obiekty budowlane rozumie się konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych.

Budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. Przystosowane są do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 grunty oraz budynki, budowle i ich części są towarem w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) i ich dostawa podlega uregulowaniom tej ustawy.

Odpłatna dostawa tych towarów, jeżeli jest realizowana przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej, jest co do zasady opodatkowana.

Co do zasady dostawa nieruchomości gruntowych opodatkowana jest 22% stawką podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, z tym że na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 zwolniona jest od podatku VAT dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe, zabudowane i niezabudowane, przy czym spośród niezabudowanych jedynie te, które są gruntami budowlanymi lub przeznaczonymi pod zabudowę zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego.

Natomiast w przypadku dostawy budynków i budowli trwale związanych z gruntem lub ich części, zgodnie z art. 29 ust. 5, z podstawy ich opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Podstawą opodatkowania jest zatem kwota należna z tytułu sprzedaży takich nieruchomości wraz z ceną gruntu. Sprzedaż taką, o ile dotyczy dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego, z wyłączeniem lokali użytkowych, do 31 grudnia 2007r. w całości należy opodatkować 7% stawką podatku od towarów i usług właściwą dla dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego - zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ww. ustawy.

Od powyższej zasady ustawa przewiduje następujące wyjątki:

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 zwalnia się od podatku VAT dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przez towary używane w stosunku do nieruchomości zgodnie z art. 43 ust. 2 rozumie się budynki i budowle i ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Ponadto w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich część, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy w rozumieniu ustawy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż:

Z uwagi na zawarte w definicji budynku w PKOB sformułowanie iż budynki to zadaszone obiekty budowlane:

  1. sprzedaż budynku mieszkalnego w stanie surowym zamkniętym mieścić się może w PKOB 111- budynki mieszkalne jednorodzinne. W konsekwencji spełniać może dyspozycję art 146 ust 1 pkt 2 lit b cyt. ustawy o podatku od towarów i usług jako obiekt budownictwa mieszkalnego i tylko wtedy można zastosować do dostawy stawkę 7 % . Co do zasady jednak dostawa budynku mieszkalnego w stanie surowym innym niż zamknięty nie będzie stanowić dostawy obiektów budownictwa mieszkalnego w rozumieniu wyżej opisanych przepisów.
  2. Natomiast odnośnie pytania 2 , wątpliwość budzi przedmiot dostawy, który jest co najwyżej obiektem budowlanym a nie budynkiem. O jego charakterze będzie rozstrzygał stosunek powierzchni użytkowych (mówi o tym definicja budynku mieszkalnego zawarta w rozporządzeniu Rady Ministrów z 30 grudnia 1999r w sprawie PKOB). Jednakże na dzień dostawy stan zaawansowania robót budowlanych- na poziomie piwnic (nawet gdyby przyjąć założenie ,że jest to obiekt o przeznaczeniu mieszkalnym) wyklucza uznanie dokonanej zabudowy za obiekt budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu art 146 ust 1 pkt 2 lit b poprzez art 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 marca 2004r a tym samym stosowania stawki 7% . Odpłatna dostawa nieruchomości gruntowej na której znajduje się budynek o charakterze mieszkalnym jest opodatkowana 7% do 31 grudnia 2007r stawką podatku od towarów i usług właściwą dla dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego - zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ww. ustawy, natomiast nieruchomość gruntowa na której znajduje się nieruchomość o charakterze użytkowym lub innego przeznaczenia, tj. warsztatowym, użytkowym, produkcyjnym jest opodatkowana 22% stawką podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Jeżeli dana nieruchomość jest zabudowana budynkiem mieszkalno-użytkowym to o jego zakwalifikowaniu do budynków mieszkalnych lub użytkowych decyduje PKOB nadane zgodnie z zasadami klasyfikacji statystycznych.

Jak wynika z wniosku Strony opłatę stanowiącą 30% wzrost wartości nieruchomości, którą Spółka zobowiązana była uiścić w 2003r nie polegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z obowiązującą w przedmiotowym okresie ustawą z dnia 8 stycznia 1993r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm).

Natomiast przy dostawie przedmiotowej nieruchomości podstawę opodatkowania stanowić będzie wartość całej nieruchomości (a nie opłata) i co do zasady dostawa nieruchomości gruntowych opodatkowana jest 22% stawką podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o VAT, z tym że na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 zwolniona jest od podatku dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Jednocześnie informuje się, że poz. 161 zał. nr 3 do ustawy wynikająca z art. 41 ust. 12, zgodnie z art. 176 pkt 4 tej ustawy będzie obowiązywała dopiero od 1 stycznia 2008 roku.

Niniejsza odpowiedź udzielona została zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.

Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy