Temat interpretacji
Mając na uwadze art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z wniesionym pismem z dnia 17.05.2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle informuje:
W ww. piśmie zwrócono się do tut. Urzędu o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) o podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, jaką stawką podatku od towarów i usług będą opodatkowane usługi instalacyjno-budowlane oraz usługi wodno-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania wykonywane z materiału zakupionego do wykonania tych usług przez spółkę. W opisanym stanie faktycznym w ww. piśmie prezentowane jest stanowisko, iż po wykonaniu usługi wystawiana jest faktura dokumentująca wykonanie usługi budowlano-montażowej związanej z budownictwem mieszkaniowym opodatkowaną stawką 7-procentową w oparciu o art. 146 ust. 1 pkt 4 cyt. wyżej ustawy.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle w powyżej opisanym stanie faktycznym informuje:
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do:
- robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
- obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
Natomiast na materiały budowlane od 1.05.2004 r. obowiązuje stawka 22-procentowa.
Zgodnie z art. 146 ust. 2 cyt. ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą (opodatkowane stawką 7-procentową) rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie:
- obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz
- remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się:
- sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
- urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
- urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.
Stosownie do art. 2 pkt 12 cyt. ustawy pod pojęciem "obiekty budownictwa mieszkaniowego" - rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie :budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie i rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
W związku z powyższym usługi wykonywane przez spółkę o podanych w załączniku do wniosku z dnia 2.06.2004 r. symbolach PKWiU będą korzystały na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b do dnia 31.12.2007 r. w odniesieniu do budynków o wyżej wymienionych symbolach PKOB ze stawki podatku w wysokości 7 %.