Temat interpretacji
Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w odpowiedzi na pismo z dnia 14.05.2004 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia co następuje:
Zgodnie z § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 § 970); podatnik w okresie do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje obniżoną do 7% stawkę podatku do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.) oraz
usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5) z wyłączeniem:
1) sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%;
2) sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22°%°.
W myśl art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót, którym jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia od nabywcy. Obrotem jest także dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Element ceny za usługę obejmuje zarówno podatek VAT należny jak i marżę gastronomiczną
określoną odrębnymi przepisami w zakresie rozliczenia dotacji przedmiotowych.
Jak wynika z wniesionego pisma w ramach prowadzonego baru mlecznego otrzymuje Pani dotacje do sprzedawanych posiłków.
W związku z powyższym z tytułu prowadzonej działalności gastronomicznej zobowiązana jest Pani do naliczenia i odprowadzenia podatku w wysokości 7% od całości sprzedaży. Dotacja do barów mlecznych jest przedmiotowa i podlega opodatkowaniu podatkiem, który stanowi element ceny detalicznej.
Nadmienia się ponadto, że zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obowiązek podatkowy dla wydanych posiłków powstaje z chwilą ich wydania i obejmuje kwotę należną od nabywcy usługi, natomiast zgodnie z art. 19 ust. 21 ustawy o VAT obowiązek podatkowy od kwoty otrzymanej dotacji powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika.