
Temat interpretacji
Stawka podatku VAT na przedmioty sklasyfikowane do PKWiU 36.63.25-10.00 Tabliczki i tablice do pisania, kreślenia lub rysowania oraz do PKWiU 25.13.27 Wyroby z kauczuku wulkanizowanego, pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane; ebonit w każdej postaci i artykuły z niego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 czerwca 2010 r. (data wpływu 22 czerwca 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 sierpnia 2010 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie stawki podatku VAT jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 czerwca 2010 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 27 sierpnia 2010 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest producentem materiałów do nauki czytania. Przed rozpoczęciem produkcji Wnioskodawca zwrócił się do Urzędu Statystycznego w Łodzi z prośbą o pisemną interpretację w kwestii nadania odpowiednich numerów PKWiU oraz PKD. Wnioskodawca opisał jednocześnie szczegółowo swój produkt wraz z jego poszczególnymi elementami. Interpretację taką Wnioskodawca dostał, lecz w dalszym ciągu okazała się ona niewystarczająca. Produkt Wnioskodawcy składa się z tablic magnetycznych (służących również do pisania i kreślenia) na które obowiązuje 7% podatek VAT, oraz z oraz z drugiego elementu składowego którym są litery oraz cyfry z folii magnetycznej, na które obowiązuje 22% stawka VAT. Zgodnie z taką interpretacją Wnioskodawca wystawał faktury VAT oraz posługiwał się otrzymanymi numerami PKWiU wpisując jednocześnie dwie stawki (7% i 22%) na de facto jeden produkt. Po jakimś czasie Wnioskodawca dowiedział się, że taka sytuacja jest niemożliwa aby na jeden produkt wystawiać dwie stawki podatku VAT. W Pierwszym Urzędzie Skarbowym otrzymał Wnioskodawca ustną informację, że ich zdaniem stawkę podatku VAT na cały zestaw powinna być jednolita i wynosić 7% ze względu na to, że to tablice nadają główny charakter produkowanemu zestawowi do nauki czytania. Jednocześnie poinformowano Wnioskodawcę, że wiążącą decyzję w tej kwestii może nadać jedynie Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.
Przedmiotowy zestaw służy do układania (lub do pisania) na specjalnych tablicach magnetycznych liter magnetycznych z których układa się wyrazy i zdania, a następnie ułożone lub napisane wyrazy są prezentowane na 5 lub 10-ciu tablicach, które są pokazywane dziecku w krótkich migawkach z jednoczesnym odczytaniem danego wyrazu. W metodzie tej istotne są tablice magnetyczne, które są nośnikiem liter, oraz wyrazów mogą być również wykorzystywane do pisania wyrazów kolorowymi markerami. Na tych tablicach z układanych liter budowane są wyrazy i zdania, bez tablic magnetycznych cały zestaw nie miałby sensu, o czym mówi załączona do zestawu instrukcja. Zgodnie z tym, że zasadniczy charakter nadają tablice, zdaniem Wnioskodawcy cały zestaw winien klasyfikowany być jak tablice.
Wnioskodawca nadmienia, iż zgodnie z § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.) zgodnie z którym do celów podatkowych nadal stosuje się Polska Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42 poz. 264 z późn. zm.) ww. wyroby mieszczą się w grupowaniach:
- PKWiU 36.63.25-10.00 Tabliczki i tablice do pisania, kreślenia lub rysowania;
- PKWiU 25.13.73 Wyroby z kauczuku wulkanizacyjnego, pozostałe gdzie indziej niesklasyfikowane; ebonit w każdej postaci i artykuły z niego.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Jaka stawka podatku VAT, powinna obowiązywać na zestaw edukacyjny do nauki czytania...
Zdaniem Wnioskodawcy, zestaw do nauki czytania należałoby sklasyfikować jako całość, zawierający zarówno tablice magnetyczne jak i literki, przyjmując dla niego grupowanie wskazane dla tablic. Wnioskodawca uważa, że elementem decydującym i nadającym zasadniczy charakter temu zestawowi są tablice magnetyczne. Dlatego też stawka podatku VAT na produkowany zestaw powinna wynosić 7%.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel art. 7 ust. 1 ustawy. Natomiast przez świadczenie usług rozumie się, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
W związku z powyższym w celu ustalenia stawki podatku od towarów i usług dla poszczególnych wyrobów konieczne jest stwierdzenie do jakiego grupowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług dany towar jest sklasyfikowany.
Według art. 41 ust. 1 ustawy, podstawowa stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział trzy stawki preferencyjne: 7%, 3% i 0% oraz zwolnienie od podatku.
Do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zaklasyfikowania określonych czynności do właściwych grupowań statystycznych obowiązany jest podatnik. Zgodnie z przepisem § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.) dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest producentem materiałów do nauki czytania. Przedmiotowy zestaw składa się z liter oraz tablic magnetycznych na których układane są wyraz lub zdania. Ww. wyroby zostały zaklasyfikowane przez Urząd Statystyczny wg PKWiU do grupowania 36.63.25-10.00 Tabliczki i tablice do pisania, kreślenia lub rysowania oraz do PKWiU 25.13.27 Wyroby z kauczuku wulkanizowanego, pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane; ebonit w każdej postaci i artykuły z niego.
Mając na uwadze przedstawione powyżej przepisy oraz opisany stan faktyczny, stwierdzić należy, iż przedmioty sklasyfikowane do PKWiU 36.63.25-10.00 Tabliczki i tablice do pisania, kreślenia lub rysowania oraz do PKWiU 25.13.27 Wyroby z kauczuku wulkanizowanego, pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane; ebonit w każdej postaci i artykuły z niego nie zostały wymienione w ustawie oraz w przepisach wykonawczych do ustawy jako towary objęte jedną z trzech preferencyjnych stawek tj. 7%, 3% i 0% lub zwolnieniem z podatku, zatem opodatkowane są stawką w wysokości 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.
Podkreślić należy, że analiza prawidłowości dokonanej przez Wnioskodawcę we wniosku klasyfikacji towarów do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego.
Wobec powyższego, niniejsza interpretacja wydana została w oparciu o grupowanie PKWiU wskazane przez Zainteresowanego.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę, zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego , po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach