P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP/406-37/ME/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.05.2005, sygn. PP/406-37/ME/05, Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działając na podstawie art. 216 i art. 14a-14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.03.2005 r. w sprawie zajęcia stanowiska w kwestii dotyczącej uznania za wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, zakupu dokonanego przez podatnika od podatku od towarów i usług zarejestrowanego na potrzeby handlu wewnątrzwspólnotowego od unijnego podatnika podatku od wartości dodanej, który naliczył podatek od wartości dodanej

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko podatnika, iż zakup towaru dokonany przez podatnika podatku od towarów i usług zarejestrowanego na potrzeby handlu wewnątrzwspólnotowego od podatnika podatku od wartości dodanej również zarejestrowanego na potrzeby handlu wewnątrzspólnotowego jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem, pomimo naliczenia podatku od wartości dodanej na fakturze wystawionej przez dostawcę.

U Z A S A D N I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji podatkowej (tj. z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60) ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stan faktyczny przedstawia się następująco: Pani X prowadzi sprzedaż wysyłkową przedmiotów kolekcjonerskich - pocztówek. Ich sprzedaż opodatkowuje zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.). Część kartek podatnik zakupił od niemieckiego podatnika podatku od wartości dodanej, który w wystawionej fakturze wykazał podatek od wartości dodanej w kwocie 7% od całej wartości umowy, podając w swojej fakturze numery ewidencyjne obu stron umowy, pod którymi strony te są zarejestrowane jako podatnicy dla transakcji wewnątrzwspólnotowych.

W dniu 14.03.2005 r. Pani X złożyła wniosek o udzielenie interpretacji w sprawie zajęcia stanowiska w kwestii dotyczącej uznania zakupu dokonanego przez podatnika od podatku od towarów i usług zarejestrowanego na potrzeby handlu wewnątrzwspólnotowego od podatnika podatku od wartości dodanej również zarejestrowanego na potrzeby handlu wewnątrzspólnotowego, za wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru mimo naliczenia podatku od wartości dodanej przez dostawcę.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu podziela pogląd podatnika w tej sprawie uznając, iż wystąpienie wewnątrzwspólnotowego nabycia nie jest uzależnione od wykazania w fakturze numeru VAT UE kontrahentów ani od opodatkowania lub nie transakcji w kraju dostawcy. Omyłkowe wykazanie podatku od wartości dodanej przez dostawcę przy dostawie wewnątrzunijnej nie może mieć wpływu na kwalifikację podatkową transakcji. Zarówno ani zapis art. 9 ustawy, który definiuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów ani art. 10 dotyczący sytuacji, kiedy to nabycie nie występuje, nie uzależniają wystąpienia tego nabycia od wykazania podatku od wartości dodanej w fakturze. Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowe nabycie występuje pod warunkiem, że:

    1)nabywcą towarów jest:
    a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
    b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a
    - z zastrzeżeniem art. 10;
    2)dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Zatem w sytuacji gdy zarówno nabywca będący podatnikiem podatku od towarów i usług jak i dostawca będący podatnikiem podatku od wartości dodanej, są zarejestrowani dla potrzeb handlu wewnątrzwspólnotowego, mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, pomimo nieprawidłowego naliczenia podatku od wartości dodanej na fakturze wystawionej przez dostawcę. Natomiast podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zgodnie z art. 31 ust. 1 w/w ustawy o VAT jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić, a więc w tym przypadku kwota brutto z faktury kontrahenta (tj. razem z wykazanym podatkiem od wartości dodanej). Jednocześnie tut. organ informuje, iż podatnik ma prawo wystąpić do kontrahenta o skorygowanie faktury, bądź dochodzić zwrotu podatku niemieckiego od organu podatkowego Niemiec, działając w oparciu o VIII Dyrektywę Rady z 6 grudnia 1979 r. w sprawie harmonizacji prawa państw Członkowskich odnoszącego się do podatków obrotowych-przepisy dotyczące zwrotu podatku od wartości dodanej podatnikom niezarejestrowanym na terytorium kraju. Szczegółowe zasady dotyczące zwrotu, niezbędne dokumenty oraz inne warunki są określone w niemieckich przepisach. W momencie otrzymania zwrotu kwoty tego podatku, podatnik ma prawo do obniżenia podstawy opodatkowania WNT o zwróconą kwotę, dokumentując to korektą wystawionej z tytułu WNT faktury wewnętrznej, ujętej w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zwrotu.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Interpretacja jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty jej otrzymania (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu