Stan faktyczny: Spółce na podstawie umowy zawartej z marcu 2000 r. udzielono prawa do używania znaku towarowego do końca 2004 r. z możliwością przedłu... - Interpretacja - PP I 0090/1/302/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.05.2005, sygn. PP I 0090/1/302/05, Dolnośląski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny: Spółce na podstawie umowy zawartej z marcu 2000 r. udzielono prawa do używania znaku towarowego do końca 2004 r. z możliwością przedłużenia czasu używania na okres od 01.01.2005 r. do 31.12.2009 r. lub wykorzystania opcji pierwszeństwa w zakupie znaku towarowego. W związku z tym Spółka otrzymała w grudniu 2004 r. fakturę dokumentującej zakup znaku towarowego.
Stanowisko podatnika: Zdaniem Spółki podatek VAT z faktury wystawionej na zakup znaku towarowego odliczany jest na zasadach ogólnych w momencie otrzymania faktury, czyli w grudniu 2004 r.
Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu informuje, iż stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Terminy określające skorzystanie z powyższego prawa zostały przez ustawodawcę wymienione w ust. 10 ww. artykułu ustawy.. W świetle tego przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje:
1) w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18;
2) w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 - w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca;
3) w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy - w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności;
4) w przypadku dokonania spisu z natury określonego w art. 113 ust. 5 i 7 - nie później niż w rozliczeniu za okres, w którym dokonano tego spisu;
5.w przypadku stosowania w imporcie towarów procedury uproszczonej, polegającej na wpisie do rejestru zgodnie z przepisami celnymi - za okres rozliczeniowy, w którym podatnik dokonał wpisu do rejestru; obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wykazanego w tym rejestrze.
Jeśli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w powyżej, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy, zgodnie z ust. 11 art. 86 ustawy.
Zatem skoro Spółka otrzymała w grudniu 2004 r. fakturę na zakup znaku towarowego, to przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres w którym Podatnik otrzymał fakturę.
Mając na uwadze przedstawione wyżej przepisy prawa i przedstawiony przez podatnika stan faktyczny, Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, że prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wyszczególniony w otrzymanej w grudniu 2004 r. fakturze na zakup znaku towarowego, przysługuje Podatnikowi w grudniu 2004 r, ponieważ jest to miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę.

Dolnośląski Urząd Skarbowy