POSTANOWIENIE: - Interpretacja - TP/443-38/B/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.06.2005, sygn. TP/443-38/B/05, Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE:

Na podstawie:-art.14a§1, 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (T. Jedn. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60)Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Jeżyce uznaje za prawidłowestanowisko Podatnika przedstawione we wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, wyrażające się w twierdzeniu , iż podatnik świadczący usługi naprawy samochodów na rzecz podmiotów pochodzących z krajów członkowskich UE, uznane za usługi, o których mowa w art.27 ust.2 pkt 3 lit.d) ustawy o ptu, tj. usługi na ruchomym majątku rzeczowym, wystawiając fakturę VAT na rzecz podmiotu posiadającego numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, nie nalicza podatku VAT, zaznaczając jednocześnie na fakturze, że podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku jest nabywca usługi, natomiast w przypadku, gdy faktura VAT będzie potwierdzać wykonanie usługi na rzecz podmiotu, który nie posiada numeru identyfikującego go na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, to faktura taka winna zawierać podatek VAT.

UZASADNIENIE

Podatnik złożył w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT usług polegających na naprawie samochodów przywożonych z krajów członkowskich UE oraz sposobu fakturowania ww. usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zamiarem Podatnika jest świadczenie usług naprawy samochodów na rzecz podmiotów zamieszkujących lub mających siedzibę na terytorium innego państwa członkowskiego UE. Powyższe samochody przywożone będą do kraju na czas dokonania ich naprawy, w niektórych przypadkach za pośrednictwem Podatnika, po naprawie natomiast wracać będą do właściwego dla nabywcy usług kraju UE.

Z uwagi na opisany stan faktyczny Podatnik stwierdza, iż wykonywanie ww. usług na terytorium kraju, uznanych przez Podatnika za usługi, o których mowa w art.27 ust.2 pkt 3 lit.d) ww. ustawy, tj. usługi na ruchomym majątku rzeczowym, skutkowało będzie, w zależności od statusu nabywcy usługi, bądź koniecznością ich opodatkowania podatkiem od towarów i usług w kraju (wówczas obowiązek w zakresie podatku VAT ciążył będzie na wykonawcy usługi), bądź też będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT u usługobiorcy.

W przypadku świadczenia usług naprawy pojazdu na rzecz nabywcy posiadającego numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, Podatnik nie naliczy podatku VAT, zaznaczy jednakże na wystawianej przez siebie fakturze VAT, że podatek zostanie uiszczony przez nabywcę usługi w danym kraju członkowskim UE. Natomiast w przypadku wykonania ww. usług na rzecz nabywcy nie posiadającego numeru, który identyfikowałby go na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, faktura dokumentująca wykonanie ww. usługi zawierała będzie podatek VAT, gdyż obowiązek podatkowy powstanie u podmiotu świadczącego usługi.

Ustosunkowując się do stanowiska Podatnika wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza co następuje:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art.5 ust.1 pkt1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7 (por. art.8 ust.1 ww. ustawy).Świadczenie usług na rzecz kontrahentów z krajów członkowskich UE na towarach (materiałach) powierzonych przez zleceniodawcę stanowi usługę na rzeczowym majątku ruchomym.

Zgodnie z zasadą wynikającą z art.27 ust.2 pkt 3 lit. d) ww. ustawy miejscem świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym jest miejsce , gdzie usługi są faktycznie świadczone . W związku z tym, jeżeli usługa naprawy pojazdu świadczona jest na terytorium kraju, obowiązkiem podatnika jest naliczenie podatku VAT od wykonanej usługi wg stawki obowiązującej w kraju.

Jeżeli jednak usługi świadczone są dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane (por. art.28 ust. 7). W przypadku gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art.15, przepis ust.7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju (por. art.28 ust. 8 ww. ustawy).Zatem jeżeli usługa naprawy samochodu powierzonego przez podmiot pochodzący z kraju członkowskiego UE wykonana została na rzecz podmiotu, który podał nr NIP, identyfikujący go na potrzeby podatku od wartości dodanej nadany mu przez to państwo członkowskie, to nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w kraju, pod warunkiem, że towar na którym wykonano usługę zostanie wywieziony z kraju w terminie określonym w art.28 ust.8 ww. ustawy, tj. w terminie 30 dni od wykonania usługi.

Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o ptu nie wskazuje przy tym jednakże jakie dokumenty winny potwierdzać faktyczny wywóz towaru z kraju. W przypadku natomiast konieczności obciążenia nabywcy usług kosztami transportu winny znaleźć zastosowanie przepisy art.28 ust.1 i 3 ustawy o ptu.

Odnośnie wystawiania faktur VAT tut. organ podatkowy stwierdza:Zgodnie z art.106 ust.1 ww. ustawy podatnicy, o których mowa w art.15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Powyższy przepis stosuje się odpowiednio do świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego- podatku o podobnym charakterze (por. art.106 ust. 2 ww. ustawy), jak i odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wykonaniem usługi (por. art.106 ust.3 ww. ustawy).

Faktura stwierdzającą dokonanie sprzedaży winna spełniać wymogi określone w §9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798), wydanego na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art.106 ust.8 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o ptu.

Faktura stwierdzająca świadczenie usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego (tj. m.in. usług na ruchomym majątku rzeczowym) , jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub w przypadku terytorium państwa trzeciego-podatku o podobnym charakterze, powinna zawierać dane określone w §9, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem (§27 ust. 1 i 2 ww. rozporządzenia). Ww. faktura może nie zawierać danych określonych w §9 ust.1 pkt 2 dotyczących nabywcy (por. §27 ust.3 ww. rozporządzenia ). Jednakże w przypadku świadczenia usług, o których mowa w art.27 ust.3 pkt 2 oraz art.28 ust.3, 4, 6 i 7 ustawy, faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi (§27 ust.4 ww. rozporządzenia ).

Zatem jeżeli usługa naprawy pojazdu dokonywana jest na rzecz podmiotu z UE, który nie podał Podatnikowi nr NIP identyfikującego go na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium danego państwa członkowskiego UE, to Podatnik wystawiając fakturę VAT dokumentującą wykonaną usługę, której miejsce świadczenia na podstawie przepisu art.27 ust.2 pkt 3 lit.d) określone zostało w kraju, winien naliczyć podatek VAT wg obowiązującej w kraju stawki podatku VAT. Natomiast w przypadku gdy faktura z tytułu naprawy pojazdu wystawiana jest na rzecz podmiotu, który jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium innego państwa członkowskiego i podał nr NIP, to faktura taka, ponieważ dokumentuje sprzedaż podlegającą opodatkowaniu u nabywcy, nie zawiera podatku VAT, natomiast opatrzona winna być adnotacją, że podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku jest nabywca usługi.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku z dnia 25.03.2005 r. i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci swą ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.

Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce