Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny
postanawia:
- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.
U z a s a d n i e n i e
Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że Strona jest dealerem samochodowym dokonującym sprzedaży samochodów na terenie kraju. Dla wsparcia sprzedaży przekazuje klientom różnego rodzaju drukowane materiały reklamowe i informacyjne (katalogi handlowe, informacje o parametrach technicznych pojazdów, wizytówki). Dodatkowo w ramach promocji przekazywane są prezenty o małej wartości, np. breloki, długopisy, nalepki. Materiały te są przygotowywane przez wykonawców zewnętrznych i za ich przygotowanie Strona otrzymuje faktury z wykazaną kwotą podatku naliczonego.
W związku z tym Strona zwróciła się z zapytaniem, czy w związku ze zmianą art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 czerwca 2005r., podatnik nabywający tego typu materiały drukowane oraz prezenty i próbki ma prawo do odliczania podatku naliczonego przy ich nabyciu.Zdaniem Strony przy nabyciu w/w towarów przysługuje jej prawo do odliczania podatku naliczonego na zasadach określonych w ustawie. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której wyżej mowa, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, a w szczególności:przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Zgodnie z ust. 3 art. 7 ustawy w/w przepisu nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek, których definicję zawiera odpowiednio ust. 4 i ust. 7 tego artykułu.Jak wynika z cyt. przepisów, przekazanie przez podatnika należących do jego przedsiębiorstwa towarów w postaci drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości lub próbek, nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, a co za tym idzie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie natomiast z zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Niemniej w ramach wyjątku od w/w reguły w art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy ustawodawca dopuścił odliczenie podatku naliczonego, jeżeli nabywane towary i usługi dotyczą czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7 ustawy.