P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/NTR1/443-316/05/AS

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.09.2005, sygn. 1471/NTR1/443-316/05/AS, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona jest dealerem samochodowym, w związku z czym nabywa i odsprzedaje samochody klientom na terenie kraju. Z partii nabywanych samochodów osobowych niektóre z nich Strona przeznacza na potrzeby związane z prowadzoną działalnością i zalicza do środków trwałych. W takim przypadku Strona dokonuje korekty podatku naliczonego, odliczonego uprzednio w pełnej wysokości, do wysokości 50% jego kwoty, nie więcej niż 5.000 zł.Po upływie założonego okresu eksploatacji, który wynosi co najmniej 6 miesięcy, samochody te są sprzedawane jako składniki majątku podatnika z zastosowaniem zwolnienia na postawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż zastosowanie zwolnienia przy sprzedaży tych samochodów nie powoduje konieczności dokonania korekty (zwrotu) podatku naliczonego odliczonego z tytułu ich zakupu.
Zdaniem Strony w opisanym przypadku nie występuje obowiązek korekty podatku naliczonego, odliczanego przy zakupie przedmiotowych samochodów. Podstawowym celem, dla którego dokonywany jest zakup tych samochodów, to wykorzystywanie ich w związku z prowadzoną działalnością opodatkowaną. Nie są zaś nabywane po to, aby je następnie sprzedać jako zwolnione.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie zauważa, co następuje. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...). Jak z powyższego przepisu wynika, warunkiem sine qua non odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług jest ich związek z wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi, tj. generującymi podatek należny.
Zgodnie natomiast z § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy. Zgodnie z tym przepisem przez towary używane rozumie się pozostałe towary (tj. inne niż wymienione w pkt 1), z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego dostawy wyniósł co najmniej pół roku. Niemniej podzielić należy pogląd, iż w rozpatrywanym przypadku nabywane przez Stronę samochody, które są przez nią zaliczane do środków trwałych, wykorzystywane są w pierwszej kolejności bezpośrednio do wykonywania czynności opodatkowanych w ramach prowadzonej działalności dealerskiej. Późniejsza ich sprzedaż, w związku z upływem zaplanowanego okresu ich użytkowania, która na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 ww. rozporządzenia objęta została zwolnieniem od podatku, ma charakter wtórny i nie powinna wpływać na dokonane uprzednio odliczenie podatku naliczonego przy zakupie tych samochodów.
Trafność powyższego poglądu potwierdza również zestawienie wyżej wymienionego przepisu rozporządzenia z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak na wstępie.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie