Temat interpretacji
Decyzja
Na podstawie art. 233 § 1 pkt 2 lit. a w związku, art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2005 Nr 8, poz. 60), art. 43ust1 pkt 1ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola z dnia 13.04.2005r nr US 40/VAT/I/780/2005/ADB uznające za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy Pana Wiesława O. przedstawione we wniosku złożonym w dniu 10.03.2005r, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego-Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
postanawia
zmienić zaskarżone postanowienie i uznać za prawidłowe stanowisko Strony.
Uzasadnienie
Ze stanu faktycznego przedstawionego w postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola z dnia 13.04.2005r nr US 40/VAT/I/780/2005/ADBwynika, że Strona zwróciła się z wnioskiem o udzielenie informacji: czy sprzedaż własnych wierzytelności nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług?
W dniu 23.09.2004r. Spółka będąca w upadłości sprzedała swoją wierzytelność osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Dokumentując tę transakcję wystawiono fakturę sprzedaży z adnotacją, iż czynność nie podlega ustawie o VAT.
W dniu 23.09.2004r. Spółka będąca w upadłości sprzedała swoją wierzytelność osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Dokumentując tę transakcję wystawiono fakturę sprzedaży z adnotacją, iż czynność nie podlega ustawie o VAT.
W uzasadnieniu postanowienia organ I instancji stwierdził, iż sprzedaż wierzytelności ( własnych i obcych ) stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie w/w przepisów ustawy.
Na powyższe postanowienie Strona złożyła w dniu 27.04. 2005 r. zażalenie, w którym podnosi zarzut niezgodnej interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z przepisami VI dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych- wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EEC).
Zdaniem Strony, sprzedaż własnych wierzytelności nie podlega opodatkowaniu, gdyż wykonywanie prawa własności nie jest uważane za działalność gospodarczą i w związku z tym nie podlega podatkowi VAT.
Rozpatrując
zażalenie, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, co następuje:
Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług został określony w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535), gdzie w pkt 1 wskazano, że opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.Sprzedaży wierzytelności własnej nie można uznać za dostawę towarów, którą zgodnie z art. 7 ust. 1 w/w ustawy jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (wierzytelność nie jest towarem w świetle art. 2 pkt 6 w/w ustawy), ani za świadczenie usług, przez które rozumie się stosownie do treści art. 8 ust. 1 w/w ustawy każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, że Spółka dokonała sprzedaży własnej wierzytelności, czyli wierzytelności z tytułu prowadzonej działalności, a nie nabytej celem dalszej odprzedaży lub windykacji - zatem nie można mówić, że dokonuje czynności zaliczanej do usług pośrednictwa finansowego.Wierzytelność bowiem stanowi prawo majątkowe, które nie mieści się w dyspozycji art. 7 i 8 ustawy z dnia 11.03.2004 r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) zatem nie podlega regulacjom tej ustawy.
W związku z powyższym organ odwoławczy uznaje za nieprawidłowe stanowisko organu I instancji zawarte w zaskarżonym postanowieniu.