Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) art. 43 ust. 1 pkt... - Interpretacja - IIUS-II-443/38/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.07.2005, sygn. IIUS-II-443/38/2005, Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu pisma Podatnika z dnia 30.05.2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 20.06.2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym stwierdza, że stanowisko Podatnika zawarte w piśmie co do opodatkowania podatkiem VAT usług wyceny pojazdów dla towarzystw ubezpieczeniowych jest prawidłowe.

Podatnik zwraca się z pytaniem: "Czy świadczone, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, usługi wyceny pojazdów dla towarzystw ubezpieczeniowych zlecone bezpośrednio przez towarzystwo ubezpieczeń, oraz zlecone przez inny podmiot, nie będący towarzystwem ubezpieczeń, lecz będący zleceniobiorcą towarzystwa ubezpieczeń, są opodatkowane czy też zwolnione od podatku od towarów i usług?"

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż wymienione usługi jako zaliczające się do usług pomocniczych związanych z ubezpieczeniami są zwolnione z podatku VAT, o ile są świadczone przez zakład ubezpieczeń bądź podmiot działający w tym zakresie w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, dokonując oceny prawnej zaprezentowanego stanowiska wyjaśnia:

Każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jego opodatkowania. Konieczną więc i niezbędną czynnością dla określenia zakresu obowiązku podatkowego i wysokości podatku VAT, jest identyfikacja przez podatnika świadczonych usług na podstawie PKWiU. Z treści pisma wynika, iż wykonywane przez Wnioskodawcę usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 67.20.10-00.30 "Usługi wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych".

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwolnione od podatku od towarów i usług są wymienione w poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy, zaklasyfikowane wg PKWiU do Sekcji j ex 65-67 usługi pośrednictwa finansowego z wyłączeniem m.in.: usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20-00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń.

Z powyższego wynika, że:

    1. usługi doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20,-00.30), są wyłączone ze zwolnienia od podatku i podlegają opodatkowaniu według stawki podstawowej 22%, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług,
    2. wymienione usługi świadczone przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczone w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń korzystają jednak ze zwolnienia od podatku VAT.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, iż przedmiotowe usługi świadczone przez podmiot inny niż zakład ubezpieczeń będą korzystać z zwolnienia od podatku, jeżeli podmiot ten świadczy je w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń.

Podkreślić należy, że o wystąpieniu kryterium na podstawie którego można zastosować zwolnienie przy świadczeniu tych usług od opodatkowania podatkiem od towarów i usług, (tj. o tym czy są one świadczone w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń) nie decyduje organ podatkowy; wiedzę w tym zakresie winien posiadać wykonawca usług opierając się na zawartych umowach i posiadanych pełnomocnictwach.

Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie