Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r... - Interpretacja - TP/443-155/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.09.2004, sygn. TP/443-155/04, Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ) podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Towarami, w rozumieniu ww. ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszystkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty ( art. 2 pkt 6 ww. ustawy o VAT ).

Zgodnie z art. 7 ust. 1 wyżej cyt. Ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 , rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT ( art. 8 ust. 1 ustawy ). Zgodnie z art. 29 ustawy o VAT podstawą opodatkowania tym podatkiem jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art.119 oraz art. 120 ust. 4 . Obrotem natomiast jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. " Nowa " ustawa o VAT przewiduje natomiast odmienne zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług turystyki, bowiem w przypadku świadczenia tych usług, przy wykonaniu których podatnicy nabywają towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty - podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę pomiędzy kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez podatnika podatku od towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty należy rozumieć usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport , zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie ( art. 119 ustawy o VAT ).Jednakże w przypadku, gdy przy świadczeniu usługi turystyki podatnik oprócz usług nabywanych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty część świadczeń w ramach tej usługi wykonuje we własnym zakresie, zwanych dalej "usługami własnymi" , odrębnie ustala się podstawę opodatkowania dla usług własnych i odrębnie w odniesieniu do usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty . W celu określenia podstawy opodatkowania dla usług własnych stosuje się odpowiednio przepisy art. 29 ustawy ( art. 119 ust. 5 ).

Przepisy art. 29 ustawy o VAT stosuje się również w przypadku ustalania podstawy opodatkowania dla dostaw towarów dokonywanych przy świadczeniu usług turystycznych, w sytuacji, gdy przedmiotowe dostawy nie wchodzą w zakres tych usług ( wartość przekazywanych towarów, w tym przypadku trofeów, nie stanowi elementu kalkulacyjnego świadczonej usługi turystycznej ). A zatem odpłatne przekazanie myśliwemu - turyście trofeum myśliwskiego, który stanowi towar, w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, jest dostawą towaru, o której mowa w art. 7 ust. 1 ww. ustawy o p.t.u., podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wg stawki podatku właściwej, dla towarów określonego rodzaju.

Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce