Temat interpretacji
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w odpowiedzi na zapytanie złożone w piśmie znak: (...) z dnia 07.07.2004 r. z zakresu podatku od towarów i usług, doręczone dnia 09.07.2004 r. kierując się dyspozycją art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:
Z sytuacji faktycznej, którą przedstawił Wnioskodawca wynika, że w dniu 06.07.2004 r. zawarł umowę leasingu finansowego. W nawiązanym stosunku prawnym zwanym umową leasingową ma on status korzystającego. Z ogólnych warunków umowy wynika, że jako korzystający dokonuje amortyzacji środka trwałego, a po upływie czasu trwania umowy, finansujący przeniesie własność przedmiotu leasingu na niego, pod warunkiem otrzymania wszystkich opłat. Kolejnym działaniem Podatnika w celu realizacji ww. umowy było przekazanie określonej kwoty podatku VAT wraz z opłatą wstępną na konto firmy leasingowej. W tej sytuacji Spółka ma wątpliwości czy prawidłowym działaniem będzie odliczenie ww. kwoty przekazanego podatku VAT naliczonego wg faktury VAT otrzymanej od finansującego jednorazowo za miesiąc, w którym przedmiot leasingu zostanie wydany Spółce jako korzystającemu czy proporcjonalnie do czasu trwania umowy leasingu.
Zdaniem Spółki w oparciu o przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) art. 7 ust. 1 pkt. 2, podatek VAT naliczony na fakturze VAT dokumentującej nabycie środka trwałego drogą leasingu finansowego może być odliczony w całości w miesiącu otrzymania faktury i środka trwałego.
Odpowiadając na powyższe zapytanie należy stwierdzić, co następuje:
Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz. 535) zrównała umowę leasingu finansowego z dostawą towarów.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku VAT przez pojęcie dostawy towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony. W myśl ust. 9 tego artykułu przez umowy
dzierżawy, najmu, leasingu lub inne umowy o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się umowy w wyniku których, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający oraz umowy leasingu w rozumieniu tych przepisów, których przedmiotem są grunty.
Jeżeli zatem zawarta umowa leasingu odpowiada wyżej wymienionym warunkom ustawowym należy j ą zatem kwalifikować jako dostawę towaru.Obowiązek podatkowy z tytułu wydania towaru na podstawie ww. umowy powstaje na zasadach ogólnych, wymienionych w art. 19 ust 1, 4 ustawy o PTU, od całej kwoty wartości towaru. Nabywca towaru przy założeniu spełnienia wszystkich ustawowych warunków jest uprawniony do obniżenia podatku należnego w momencie otrzymania faktury i prawa do rozporządzania towarem na zasadach wymienionych w art. 86 ww. ustawy.
Wobec powyższych stwierdzeń należy uznać, że stanowisko Spółki nie jest sprzeczne z przepisami podatkowymi w tym zakresie.