Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając stosownie do treści art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo Podatnika bez znaku z dnia 24.05.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest natomiast kwota należna z tytułu sprzedaży, obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy, pomniejszona o kwotę należnego podatku, a także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. W świetle powyższego dotacje mające na celu dofinansowanie działalności, nie uzależnione od ilości i wartości świadczonych usług (dotacje podmiotowe) nie stanowią obrotu i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Natomiast dotacje przedmiotowe stanowią obrót i podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg. stawki właściwej dla czynności w związku z wykonywaniem której są przekazywane. W takim przypadku należy wystawić fakturę VAT z odpowiednią stawką podatku.
Jednocześnie informuje się, że usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej nie sklasyfikowane (wyłącznie statutowe) - PKWiU 91 są zwolnione od podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 1 wyżej wymienionej ustawy o podatku VAT (pozycja nr 10 załącznika Nr 4 do ww. ustawy). Tak więc jeżeli dotacja przekazywana jest na realizację konkretnych usług, dla których ma zastosowanie zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnieniu od podatku będzie podlegała także kwota przekazanej dotacji.