Stawki podatku przy dostawie książek używanych oznaczonych symbolem ISBN, jak i nieposiadających tego symbolu. - Interpretacja - ITPP1/443-435/12/AJ

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 24.07.2012, sygn. ITPP1/443-435/12/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Stawki podatku przy dostawie książek używanych oznaczonych symbolem ISBN, jak i nieposiadających tego symbolu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 kwietnia 2012 r. (data wpływu 11 kwietnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 19 lipca 2912 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy dostawie książek używanych oznaczonych symbolem ISBN, jak i nieposiadających tego symbolu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 19 lipca 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy dostawie książek używanych oznaczonych symbolem ISBN, jak i nieposiadających tego symbolu.

W złożonym wniosku i uzupełnieniu do niego przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Od listopada 2011 r. prowadzi Pani działalność gospodarczą, która obecnie polega na sprzedaży internetowej (np. A) używanych książek. Książki te pochodzą z prywatnych zbiorów Pani, i Pani rodziny, wobec czego brak jest jakiegokolwiek dowodu zakupu owych książek. Daty wydania tych książek oscylują od 1939 r. do 2011 r. Konsekwencją tego jest fakt, że niektóre książki posiadają symbol ISBN, a niektóre (wcześniej wydane) nie posiadają symbolu ISBN. Do ceny sprzedaży zawsze dolicza Pani koszt przesyłki, którą pokrywa kupujący. Nadto planuje Pani nabywać odpłatnie używane książki ze skupów makulatury oraz od innych osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Ze złożonego w dniu 19 lipca 2012 r. uzupełnienia do wniosku wynika, iż pomimo, że posiadane przez Panią książki wypełniają definicję przedmiotów używanych określonych w art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, to jednak nie nabywa ich Pani od podmiotów określonych w art. 120 ust. 10 tej ustawy, a tym samym brak jest ceny ich nabycia, co w konsekwencji powoduje brak możliwości opodatkowania metodą marży i brak możliwości stosowania ewidencji określonej w art. 120 ust. 5 ustawy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania, sformułowane ostatecznie w nadesłanym w dniu 19 lipca 2012 r. uzupenieniu do wniosku:

Jaką stawką VAT opodatkować sprzedaż książek używanych (przedmiotów używanych, określonych w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, sklasyfikowanych w sekcji G, dział 47, poddział 47.00.92.00 PKWiU), posiadających symbol ISBN...

Jaką stawką VAT opodatkować sprzedaż książek używanych (przedmiotów używanych, określonych w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, sklasyfikowanych w sekcji G, dział 47, poddział 47.00.92.00 PKWiU), nieposiadających symbolu ISBN...

Zdaniem Wnioskodawcy, sformułowanym ostatecznie w nadesłanym w dniu 19 lipca 2012 r. uzupełnieniu do wniosku, sprzedaż detaliczna książek używanych, które posiadają symbol ISBN opodatkowana będzie 5% stawką VAT, na podstawie prawnej, wskazanej w sekcji J, dział 58 PKWiU.

Odnośnie pytania drugiego, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż sprzedaż detaliczna książek używanych, które nie posiadają symbolu ISBN opodatkowana będzie 23% stawką VAT, na podstawie prawnej, wskazanej w sekcji J, dział 58 PKWiU pozostałe produkty z tej grupy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 77, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Według ust. 5a ww. artykułu, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy o podatku od towarów i usług od dnia 1 stycznia 2011 r. jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.).

Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().

Stosownie do art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a ustawy, stawka podatku w okresie od 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. wynosi 23% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 oraz art. 146f.

Jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, zastosowanie obniżonej stawki podatku lub zwolnienia od podatku od towarów i usług możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ww. ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.

I tak w myśl art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 8%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Natomiast zgodnie z zapisem art. 41 ust. 2a ustawy, dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.

Z pozycji nr 72 załącznika nr 3 do ustawy wynika, że stawką tą opodatkowane są książki drukowane wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek (ex 58.11.1).

W świetle objaśnienia nr 1 do ww. załącznika, wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik. Oznacza to, że jeżeli dany towar (lub usługa) został jednocześnie wymieniony w załączniku nr 3 i 10 do ustawy to podlega opodatkowaniu stawką niższą, tj. 5% stawką podatku.

W poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy, stanowiącego Wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5%, wymieniono książki drukowane wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braillea (ex 58.11.1).

W świetle art. 2 pkt 30 ustawy, przez PKWiU ex, rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Analiza powyższych regulacji prowadzi do wniosku, iż sprzedaż książek oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, jest opodatkowana stawką w wysokości 5%.

Ze złożonego wniosku wynika, iż dokonuje Pani sprzedaży książek, pochodzących z prywatnych zbiorów rodziny, wobec czego brak jest jakiegokolwiek dowodu zakupu owych książek. Daty wydania tych książek oscylują od 1939 r. do 2011 r. Konsekwencją tego jest fakt, że niektóre książki posiadają symbol ISBN, a niektóre wcześniej wydane nie posiadają symbolu ISBN. Dla rodzaju prowadzonej sprzedaży podała Pani PKWiU 47.00.92.00 sprzedaż detaliczna książek używanych.

Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do możliwości stosowania 5% stawki podatku od towarów i usług dla książek posiadających symbol ISBN, objętych sekcją J, dział PKWiU 58, a dla nieposiadających symbolu ISBN stawki podstawowej.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy w odniesieniu do obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa należy stwierdzić, iż dokonywana przez Panią sprzedaż książek używanych oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 5% na podstawie art. 41 ust. 2a w powiązaniu z poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o podatku od towarów i usług, przy założeniu, iż książki te faktycznie mieszczą się w PKWiU w grupowaniu 58.11.1.

Natomiast w odniesieniu do dostawy książek, które nie posiadają oznaczenia symbolem ISBN należy stwierdzić, iż jako nieobjęte przepisami o opodatkowaniu obniżonymi stawkami, stosownie do zapisu art. 41 ust. 1 ustawy, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej w wysokości 23 %.

Należy również zauważyć, iż w sytuacji, gdyby sprzedawane książki nie mieściły się w ww. grupowaniu PKWiU, wówczas zastosowanie znajdzie także stawka podstawowa.

Niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie kwestię będącą przedmiotem zapytania Wnioskodawcy, dotyczącą stawki podatku właściwej dla opodatkowania dostawy książek używanych oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, jak i nie oznaczonych tymi symbolami, natomiast nie rozstrzyga kwestii (zgodnie z intencją wyrażoną w złożonym w dniu 19 lipca 2012 r. uzupełnieniu do wniosku) możliwości zastosowania szczególnej procedury opodatkowania tzw. marży, o której mowa w art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Końcowo należy zaznaczyć, iż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 roku w sprawie trybu udzielania, informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz. 11) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska Nr 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 2 MB

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy