Temat interpretacji
Czy usługi szkoleniowe dla doradców podatkowych korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1pkt 26 lit. a) ustawy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2012 r. (data wpływu 16 kwietnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 2 lipca 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług szkoleniowych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 kwietnia 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 2 lipca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług szkoleniowych.
W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka, będąca Biurem Podatkowym, prowadzi usługi szkoleniowe w ramach Ośrodka Szkoleń Podatkowych (WOSP), wpisanego w 2011 r. do Rejestru Instytucji Szkoleniowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz do ewidencji placówek niepublicznych prowadzonej przez Prezydenta Miasta na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j. t. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.). Osobą prawną prowadzącą działalność edukacyjną jest Spółka, z tym, że nazwa placówki WSOP podkreśla jedynie jej odrębność w strukturze organizacyjnej Spółki, wymaganą przez przepisy art. 82 ww. ustawy. Zgodnie z zaświadczeniem z dnia 21 listopada 2011 r. wydanym Przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta do ewidencji placówek niepublicznych wpisano Osoba prawna prowadząca placówkę: Biuro Podatkowe Spółka z o.o.
WOSP prowadzi działalność edukacyjną w formach pozaszkolnych w zakresie prawa podatkowego. W szkoleniach biorą udział głównie doradcy podatkowi, wpisani na listę doradców podatkowych. Tematyka szkoleń dotyczy problematyki związanej z egzaminem na doradcę podatkowego, a uczestnikom biorącym udział w szkoleniach przysługują punkty, zgodnie z punktowym systemem oceny podnoszenia kwalifikacji doradców podatkowych w myśl Uchwały nr 750/2010 Krajowej Rady Doradców Podatkowych z dnia 8 grudnia 2010 r. w sprawie zasad etyki doradców podatkowych. Do wszystkich szkoleń opracowywany jest program nauczania, jak również prowadzony jest dziennik zajęć edukacyjnych, zgodnie z wymogami określonymi w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31, poz. 216 z późn. zm.).
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy ww. usługi szkoleniowe dla doradców podatkowych, prowadzone przez Spółkę i organizowane przez WOSP, jako odrębną, wewnętrzną placówkę, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1pkt 26 lit. a) ustawy...
Zdaniem Wnioskodawcy, szkolenie dla doradców podatkowych prowadzone przez Spółkę z o.o. w ramach wewnętrznej placówki WSOP, pozostaje w bezpośrednim związku z zawodem doradcy podatkowego, o czym świadczy nie tylko program szkolenia, zgodny z tematyką egzaminu na doradcę podatkowego, ale także i cel szkolenia, wynikający z ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (j.t. Dz. U. z 2008 r. Nr 73, poz. 443 z późn. zm).
Na podstawie art. 51 ust. 1 ww. ustawy oraz art. 11 d Uchwały nr 750/2010 Krajowej Rady Doradców Podatkowych z dnia 8 grudnia 2010 r. ustalone zostały zasady stałego podnoszenia kwalifikacji doradców podatkowych, w tym poprzez kształcenie m.in. w ramach udziału w szkoleniach specjalistycznych, konferencjach, sympozjach, zjazdach i wykładach o tematyce zbieżnej z zawodową działalnością doradcy podatkowego. W myśl art. 11 lit. e) ww. Uchwały przyjęto punktowy system oceny podnoszenia kwalifikacji doradcy podatkowego z tytułu udziału w różnych formach szkolenia, zobowiązując doradcę do uzyskiwania w określonym czasie, odpowiedniej ilości punktów, potwierdzających podnoszenie tych kwalifikacji.
W świetle art. 2 ust. 3a cyt. ustawy o systemie oświaty, objęte tym systemem są placówki kształcenia ustawicznego, praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Natomiast według art. 82 ust. 1 tejże ustawy, osoby prawne i fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, po zmianach wprowadzonych z dniem 1 stycznia 2011 r, zwolnienia przedmiotowe od podatku dotyczą usług świadczonych przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania oraz ściśle związana z nimi - dostawa towarów i świadczenie usług. Regulacje te stanowią implementacje prawa unijnego, tj. art. 132 ust. 1 lit. i) Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE. L. 347 ze zm.), który zwalnia od podatku m.in. kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie oraz ściśle związane z tą działalnością usługi i dostawę towarów.
Zdaniem Spółki, WOSP, świadcząc usługi szkoleniowe dla doradców podatkowych, zobligowanych do podnoszenia swych kwalifikacji zawodowych, jest uprawniony do zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit a) ustawy, gdyż usługi te mieszczą się w zakresie przedmiotowym tej regulacji, tj. dotyczą kształcenia, a przedmiotowa placówka posiada status niepublicznej jednostki systemu oświaty na podstawie wpisu do ewidencji prowadzonej przez urząd miasta.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl postanowień art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ().
Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Stosownie do treści art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.
Z dniem 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476). Przepisy nowelizacji uchylają załącznik nr 4 do ustawy, zawierający wykaz usług zwolnionych od podatku i przenoszą uregulowania dotyczące tej tematyki do treści ustawy. W odniesieniu do działalności edukacyjnej zasadnicze znaczenie ma dodanie do art. 43 ust. 1 ustawy punktów 26-29, regulujących zwolnienia od podatku w tym zakresie.
Przy określaniu zakresu zwolnień, które dotychczas były ujęte w załączniku nr 4 do ustawy, odstąpiono od ich identyfikacji przy pomocy klasyfikacji statystycznych, określając ich zakres z wykorzystaniem treści zapisów prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE.
Zasadniczym powodem odejścia od stosowania klasyfikacji statystycznych przy określaniu zakresu zwolnień od podatku było zapewnienie pełniejszej implementacji przepisów unijnych, w szczególności Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE. L. 347 ze zm.).
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:
- jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
- uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym
- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.
Zgodnie z zapisem art. 2 pkt 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t. j. z 2004 r. Dz. U. nr 256, poz. 2572 ze zm.), system oświaty obejmuje placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.
W art. 3 pkt 16 tej ustawy wskazano, że przez formy pozaszkolne należy rozumieć formy uzyskiwania i uzupełniania wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w placówkach i ośrodkach, o których mowa w art. 2 pkt 3a.
Kształcenie ustawiczne to kształcenie w szkołach dla dorosłych, a także uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych przez osoby, które spełniły obowiązek szkolny (pkt 17 ww. artykułu).
W myśl postanowień art. 82 ust. 1 cyt. ustawy, osoby prawne i fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek.
Analizując powołane wyżej regulacje prawne należy zauważyć, że zwolnienie od podatku, określone w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, ma charakter podmiotowo-przedmiotowy, zatem warunkiem jego zastosowania jest by dany podmiot był jednostką objętą systemem oświaty, w rozumieniu przepisów cyt. wyżej ustawy z dnia 7 września 1991 r., i realizował usługi kształcenia. Zaznaczenia wymaga, iż do jednostek objętych systemem oświaty zalicza się również placówki niepubliczne, które uzyskały wpis do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz brzmienie powołanych wyżej przepisów uznać należy, iż w związku z posiadaniem przez Spółkę statusu niepublicznej placówki kształcenia objętej systemem oświaty, świadczone usługi, jeżeli dotyczą kształcenia, spełniają przesłanki zarówno podmiotowe, jak i przedmiotowe, wynikające z treści art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, uprawniające do korzystania ze zwolnienia od podatku.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 3 MB
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy