Temat interpretacji
Pismem z 24.02.2005 r., Pełnomocnik Spółki zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów o podatku od towarów i usług w odniesieniu do następującego stanu faktycznego:
Spółka, prowadząca działalność
gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej pozostałej artykułów użytku domowego i osobistego, na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy o VAT zobowiązana jest do ustalenia ewentualnej korekty podatku naliczonego do dnia 25 kwietnia 2005 r. w deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7K) za I kwartał 2005 r.
Wątpliwości Pełnomocnika dotyczą kwestii:
czy podatnik przy wyliczeniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust.3 ustawy o VAT za 2004 r. słusznie zaliczył do czynności zwolnionych od podatku:
-uzyskane odsetki bankowe na rachunkach bankowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą w kwocie 4,29 zł;
-uzyskany zwrot prowizji bankowej związanej z rachunkami prowadzonymi na potrzeby działalności gospodarczej w kwocie 100,01 zł;
-uzyskany zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych w kwocie 1.200 zł
Według stanowiska Pełnomocnika, usługi finansowe wymienione w pytaniu (tj. odsetki, prowizje, itd.) były wykonywane stale przez podatnika w trakcie roku podatkowego 2004 i są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, dlatego też należy uznać, że podatnik zasadnie uznał przy wyliczeniu proporcji za 2004 r., iż są to czynności zwolnione od podatku od towarów i usług.
Na podstawie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Naczelnik Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm. w Dz. U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113) - zwanej dalej "ustawą o VAT", opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Natomiast usługi pośrednictwa finansowego, jako wymienione w poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT.
Podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 29 ust.1 jest obrót, tj. kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku.
Żadna z wymienionych przez Pełnomocnika czynności nie ma charakteru odpłatnego świadczenia usług przez Spółkę, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT, a otrzymane przez Spółkę kwoty w postaci odsetek bankowych na rachunkach bankowych i zwróconych prowizji za prowadzenie rachunków oraz uzyskany zwrot nadpłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych nie są kwotami należnymi za świadczone usługi, które stanowiłyby obrót w rozumieniu art. 29 ust.1 ustawy o VAT.
Z tych względów, kwot tych nie należy uwzględniać przy wyliczeniu proporcji za 2004 r. zgodnie z art. 90 ust.3 ustawy o VAT.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.
Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).