Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika prowadzącego Gospodarstwo Rolne z dnia 08.04.2005r. (data wpływu z dnia 20.04.2005r.), w którym w/w wnosi o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obowiązku naliczenia podatku VAT i wykazania w deklaracji podatkowej VAT-7 sprzedaży towaru należącego do jego majątku prywatnego, np. samochodu osobowego,
stwierdzam, że:
stanowisko przedstawione we wniosku, jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
U Z A S A D N I E N I E
Przedstawiając stan faktyczny, Podatnik wskazał, że prowadzi gospodarstwo rolne i jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług na zasadach ogólnych. Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane. Podatnik zapytuje, czy sprzedając towary wchodzące w skład jego majątku prywatnego, np. samochód osobowy będzie musiał naliczyć podatek VAT i wykazać go w deklaracji podatkowej VAT-7. Ponadto Podatnik wyjaśnia, że w/w towary wchodzące w skład jego majątku prywatnego nie są wykorzystywane do prowadzonej działalności gospodarczej.
Zdaniem Podatnika sprzedaż towarów wchodzących w skład jego majątku prywatnego, nie związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W uzasadnieniu powyższego stanowiska Podatnik wskazuje, iż powyższa dostawa ma charakter jednorazowy, natomiast sprzedawane towary nie były nabyte z myślą ich odsprzedaży. W związku z powyższym przedmiotowa czynność nie spełnia kryterium częstotliwości, aby uznać ją za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Z definicji zawartej w art. 2 pkt 6 w/w ustawy, pod pojęciem towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Podatnikami zaś w świetle art. 15 ust. 1 w/w ustawy są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Z kolei "działalność gospodarcza" w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Jednakże w ustawie nie określono definicji "częstotliwości". W znaczeniu w jakim to pojęcie funkcjonuje w języku polskim, "częstotliwe" oznacza wielokrotne. Z powyższego wynika, że aby jednorazową dostawę towarów lub jednorazowe świadczenie usług uznać za działalność gospodarczą należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystane towary zostały nabyte w celu sprzedaży.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik ma zamiar dokonać sprzedaży towarów należących do jego majątku prywatnego np. samochodu osobowego, które nie były wykorzystywane do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą wyłącznie na produkcji rolnej. Powyższa dostawa ma charakter czynności wykonywanej jednorazowo, natomiast towary będące przedmiotem dostawy, nie były nabywane z myślą ich dalszej odsprzedaży.
Stwierdzić należy, iż w powyższej sytuacji dostawa towarów należących do prywatnego majątku Podatnika, a nie związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż czynność ta wykonywana będzie jednorazowo i nie zostanie wykonana w okolicznościach wskazujących na zamiar jej wykonywania w sposób częstotliwy, a sprzedawane towary nie były nabyte z myślą ich odsprzedaży.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujący w tym zakresie stan prawny uznać należy, iż dostawa towarów należących do prywatnego majątku Podatnika w okolicznościach nie wskazujących na zamiar wykonywania ich w sposób częstotliwy, nie mieści się w zakresie działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku VAT.
W związku z powyższym, czynność dostawy towaru należącego do prywatnego majątku Podatnika nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a tym samym Podatnik nie ma obowiązku jej rozliczenia w deklaracji podatkowej VAT-7.