Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Działając na podstawie art.14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137 , poz.926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach przedstawione w złożonym wniosku z dnia 03.12.2004r. (data wpływu do organu 06.12.2004r.) stanowisko Strony dotyczące "wykazywania w deklaracji podatkowej VAT-7 całej sprzedaży za poszczególne miesiące bez uwzględnienia refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia" ocenia jako nieprawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Pismem z dnia 03.12.2004r. Spółka zwróciła się zapytaniem , czy właściwie postępuje wykazując w deklaracji podatkowej VAT-7 całą sprzedaż za poszczególne miesiące , nie uwzględniając refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika , że Spółka w prowadzonej aptece korzysta z programu komputerowego, który w czasie sprzedaży nie dopuszcza do zaewidencjonowania w kasie fiskalnej tylko tej części kwoty, którą uiszcza bezpośrednio pacjent. Do kasy fiskalnej przez cały miesiąc zostaje wprowadzana pełna wartość sprzedanego towaru , składająca się także z kwoty częściowo refundowanej w przyszłym miesiącu , w postaci przelewu z NFZ.W związku z powyższym podatek należny w deklaracjach VAT-7 wykazywany jest zgodnie z kasą fiskalną , co powoduje szybsze uiszczenie podatku VAT.
Zdaniem Spółki jest to prawidłowy sposób postępowania.
Po dokonaniu analizy złożonego zapytania Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach stanowisko Spółki ocenił jako nieprawidłowe.
Zgodnie z art.19 ust.21 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 , poz.535) - zwanej dalej ustawą, obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części .
Stosownie do art.99 ust.1 ustawy podatnicy, o których mowa w art.15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu , z zastrzeżeniem ust.2-10 i art.133. W składanych deklaracjach VAT-7 , na podstawie art.103 ust.1 ustawy , podatnicy obowiązani są , bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu , w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust.2-4 i art.33.
W chwili sprzedaży leków bądź artykułów sanitarnych, za które apteki otrzymują refundację , obowiązek podatkowy powstanie w stosunku do tej części należności , jaką klient faktycznie zapłaci ( lub jaką powinien zapłacić). Podatek VAT należny natomiast od kwot refundacji otrzymywanych z NFZ należy wykazać zgodnie z przepisem art.19 ust.21 ustawy, określającym moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania dotacji, subwencji lub innej dopłaty o podobnym charakterze, dopiero w miesiącu wpływu gotówki na rachunek bankowy. Do momentu uznania rachunku bankowego podatnika , podatek należny wynikający z raportu miesięcznego z kasy fiskalnej winien podlegać zmniejszeniu o tę jego wartość , jaka przypada na kwotę refundacji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie przysługuje Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.