P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US40/VAT/I/469/2005/ADB

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.02.2005, sygn. US40/VAT/I/469/2005/ADB, Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst ustawy Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60), art. 2 ust. 1 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r nr 54 poz. 535), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.01.2005r (wpłynęło 21.01.2005) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące opodatkowania sprzedaży budynku wybudowanego w roku 2003 i użytkowanego dla celów prowadzonej działalności - za nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 21.01.2005r Strona złożyła wniosek z dnia 18.01.2005r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Podatnik w roku 1999r zakupił działkę budowlaną - jako własność małżeńską. Na działce tej został wybudowany budynek przeznaczony na magazyn z częścią biurową. Budynek ten został oddany do użytku w lipcu 2003r. W sierpniu 2004r podatnik zaczął użytkować ten budynek jako mieszkalno - warsztatowy. Budynek ten został zgłoszony jako jedno z miejsc prowadzenia działalności. Podatnik odliczył podatek VAT naliczony od materiałów zużytych podczas budowy w kwocie ok.3,500 zł.
Obecnie budynek ten będzie sprzedany.
Zapytanie
Czy podatnik musi naliczyć podatek należny od sprzedaży ww. budynku?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem podatnika nie ma on takiego obowiązku.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił:
- uznać stanowisko podatnika dotyczące braku obowiązku opodatkowania sprzedaży budynku - za nieprawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Zgodnie z przepisem zawartym w art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54 poz.535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
eksport towarów,
import towarów,
wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Zgodnie zaś z art.2 ust.1 pkt 6 ww. ustawy - za towar rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdza, że czynność sprzedaży przedmiotowego budynku stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.
Jednocześnie informuje się Stronę, że odpowiedź na złożone zapytanie w części dotyczącej dokonania zwrotu podatku naliczonego odliczonego od materiałów służących do budowy ww. budynku zostanie przedstawiona w odrębnym postanowieniu.

P O U C Z E N I E

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art.14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z art.14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia, zgodnie z art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wola