Temat interpretacji
Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca sprzedaje wyprodukowany przez siebie towar firmie austriackiej. Na fakturze wystawionej przez Spółkę jako nabywca i płatnik występuje firma austriacka. Odbiorcą towaru jest firma z Azerbejdżanu. Miejscem dostawy jest Azerbejdżan. W złożonym piśmie Wnioskująca przedstawia dwa sposoby wywozu towarów do kraju trzeciego:
a) transportem kolejowym organizowanym przez Spółkę na zlecenie firmy austriackiej. Koszty transportu ponosi Wnioskująca a następnie obciąża nimi firmę austriacką,
b) transportem organizowanym przez firmę z Azerbejdżanu. Dostawa towaru do firmy austriackiej nie obejmuje kosztów transportu.
W związku z powyższym, Spółka zwróciła się z zapytaniem czy opisana transakcja jest dostawą wewnątrzwspólnotową i winna być ujęta w deklaracji INTRASTAT oraz czy podany sposób rozliczania kosztów transportu jest właściwy.
Zdaniem Podatnika, opisana transakcja jest dostawą wewnątrzwspólnotową a koszty transportu tylko w pierwszym przypadku podnoszą wartość statystyczną transakcji.
Ustosunkowując się do powyższego, należy stwierdzić co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Stosownie do przepisów art. 13 ust. 1 przywoływanej ustawy, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.
Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 8 przywoływanej ustawy podatkowej, przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:
a) dostawcę lub w jego imieniu, lub
b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu.
Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika, dokonuje On dostawy towarów do kontrahenta unijnego, lecz towary na zlecenie tego kontrahenta wywożone są poza terytorium Wspólnoty.
Uwzględniając opisany przez Podatnika stan faktyczny oraz w/w przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż w sytuacji gdy towary nie są wywożone do innego państwa członkowskiego, ich wywóz potwierdzony przez urząd celny wyjścia stanowić będzie eksport towarów, w rozumieniu art. 2 pkt 8 cytowanej ustawy podatkowej.
Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż zgłoszeniu do systemu INTRASTAT podlega każdy wywóz/przywóz towarów z Polski do innego państwa członkowskiego UE. Przedmiotowa dostawa nie jest wewnątrzwspólnotową dostawą, nie ma zatem obowiązku zgłaszania jej w deklaracji INTRASTAT, a tym samym wykazywania w niej poniesionych kosztów transportu.