P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1419/UPO-443-29/05/RK

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.03.2005, sygn. 1419/UPO-443-29/05/RK, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r.) postanawia wydać pisemną interpretację "X", co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, oceniając stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17.02.2005 r., o udzielenie interpretacji jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę: "X" działa jako jednostka budżetowa Skarbu Państwa. Na terenie działalności Państwowego Inspektora "Y", wykonuje badania laboratoryjne i inne czynności z zakresu higieny środowiska, higieny pracy, higieny procesów nauczania i wychowania, higieny wypoczynku i rekreacji, higieny żywności, żywienia i przedmiotów użytku, nadzoru nad personelem medycznym, sprzętem i pomieszczeniami, w których udzielane są świadczenia zdrowotne. Jako jednostka budżetowa sektora Finansów Publicznych, może uzyskiwać dochody własne z badań i innych czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych. Zakres i rodzaj tych umów odpowiada badaniom i czynnościom statutowym. W dniu 07.02.2005 r. Główny Urząd Statystyczny w Zaświadczeniu o nr identyfikacyjnym Regon, zakwalifikowała działalność "X" jako kierowanie w zakresie działalności społecznej 7512 Z.
2. Przedmiot interpretacji: Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług "X" w zakresie działalności statutowej oraz czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych.Czynności zwolnione z podatku od towarów i usług.

3. Stanowisko wnioskodawcy: Wnioskodawca uważa, iż nie powinien być płatnikiem podatku od towarów i usług w zakresie badań i innych czynności statutowych, jak i w zakresie tych czynności wykonywanych w ramach umów cywilnoprawnych, gdyż są to te same czynności z tym, że wykonywane na zlecenie, a nie w ramach nadzoru ustawowego. Ponadto GUS zakwalifikował "X", jako organ władzy administracji rządowej - własność skarbu Państwa i na podstawie art. 15 ust 6 ustawy o VAT nie powinien być uznany za podatnika. Ponadto usługi, które wykonuje Wnioskodawca w ramach umów cywilnoprawnych są usługami stricte w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej oraz szkoleń w zakresie edukacji medycznej i na podstawie załącznika nr 4 do ustawy o VAT poz. 9 ex 85 i poz. 7 ex 80 winny korzystać ze zwolnienia od podatku.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 2 pkt 6, art. 8 ust. 3, art. 15 ust. 1, 2 i 6, art. 41 ust. 1, art. 43 ust 1 pkt 1, ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą,

Zgodnie z przepisami wskazującymi zakres podmiotowy objęty ustawą, określonymi w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Z wyżej przytoczonych przepisów jednoznacznie wynika, iż "X", jako organ władzy administracji rządowej w zakresie zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których została powołana, nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Natomiast w przypadku gdy wykonuje te same czynności, do których została powołana, ale w ramach umów cywilnoprawnych, wówczas zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy jest uważana za podatnika podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z wyjątkiem dostaw towarów i świadczenia usług wymienionych w ustawie oraz przepisach wykonawczych do ustawy, jako opodatkowane niższą stawką podatkową lub podlegające zwolnieniu z podatku od towarów i usług. W art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, wskazane zostały czynności zwolnione z podatku od towarów i usług, które zostały wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. "X", we wniosku z dnia 17.02.2005 r., powołuje dla wykonywanych przez siebie usług dwa symbole PKWiU ex 80 i PKWiU ex 85. W załączniku nr 4 do ustawy, jako zwolnione z podatku od towarów i usług wymieniono między innymi: - pod poz. 7 - usługi w zakresie edukacji (PKWiU ex 80) - pod poz. 9 - usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, (PKWiU ex 85) z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2). W związku z powyższym, stanowisko zawarte we wniosku, iż te symbole przypisane są usługą zwolnionym z podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Należy jednak podkreślić, iż do prawidłowego określenia wysokości podatku od towarów i usług od czynności, których przedmiotem są towary i usługi, ustawodawca odsyła do klasyfikacji statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ustawy. Naczelnik urzędu skarbowego nie jest organem właściwym do statystycznego kwalifikowania działalności. Obowiązek prawidłowego zakwalifikowania czynności spoczywa na wykonawcy tych czynności. Jeżeli wykonawca ma wątpliwości, co do poprawności sporządzonej przez siebie kwalifikacji, może zwrócić się do właściwego w tym zakresie organu, tj. do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, tel. (0//42) 683-91-00.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego zdarzenia.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku. (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Urząd Skarbowy w Płocku