Działając na podstawie art.14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60.) oraz art. 5 ust. 1 i art... - Interpretacja - PP 443/12/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.03.2005, sygn. PP 443/12/2005, Urząd Skarbowy w Krośnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art.14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60.) oraz art. 5 ust. 1 i art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie - po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.02.2005 r. znak WP 0717/19/05 (data wpływu 15.02.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej możliwości odliczania podatku naliczonego związanego z zakupami służącymi realizacji inwestycji przeznaczonej do oddania w dzierżawę, stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko w tej kwestii jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 11.02.2005 r., w oparciu o przepis art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, Gmina zwróciła się do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, przedstawiając następujący stan faktyczny:
Gmina jest w trakcie przygotowywania wniosku o dofinansowanie inwestycji komunalnej w sektorze gospodarki wodno-ściekowej z Funduszu Spójności (Fundusz Unii Europejskiej wdrażany w Polsce na podstawie "Strategii wykorzystania Funduszu Spójności na lata 2004-2006, przygotowanej w 2003 r. przez Ministerstwo Gospodarki i Pracy). W projekcie tym uczestniczy 13 innych gmin zrzeszonych w Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. Podstawowym założeniem instytucjonalnym związanym z fazą wdrożenia przedsięwzięcia inwestycyjnego jest ustanowienie Gminy Beneficjentem Końcowym pomocy z Funduszu Spójności. Gmina stanie się także właścicielem nowopowstałego majątku. Eksploatatorem tego majątku będzie spółka prawa handlowego JPGKiM Sp. z o. o., będąca odrębnym podatnikiem VAT . Majątek zostanie przekazany Spółce na podstawie umowy cywilnoprawnej, tj. dzierżawy (na okres 10-ciu lat), w której ustalony zostanie czynsz dzierżawny w wysokości umorzenia nowo wybudowanego majątku. Przekazany majątek Spółka będzie wykorzystywała do prowadzenia odpłatnej działalności związanej ze zbiorowym zaopatrzeniem w wodę i zbiorowym odprowadzaniem ścieków. Zdaniem Gminy istnieje możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z przedmiotowymi zakupami gdyż służą one czynnościom opodatkowanym, założono bowiem obciążenie Spółki czynszem dzierżawnym ustalonym w wysokości umorzenia nowo wybudowanego majątku.

Po przeanalizowaniu wyżej wymienionego zagadnienia tut. organ podatkowy podziela stanowisko Gminy w tym zakresie. Zgodnie z treścią przepisu 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust.4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest, więc istnienie związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług wymienione zostały w przepisie art. 5 ust. 1 cytowanej ustawy o VAT. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów .

Z analizy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że realizacja przedmiotowej inwestycji komunalnej będzie związana z czynnościami opodatkowanymi. Inwestycja zrealizowana w ramach projektu będzie przez Gminę - właściciela przekazana na mocy umowy cywilnoprawnej, tj. dzierżawy do eksploatacji Spółce z o. o. JPGKiM, która będzie ją wykorzystywała do prowadzenia odpłatnej działalności związanej ze zbiorowym zaopatrzeniem w wodę i zbiorowym odprowadzaniem ścieków. Za wyżej wymienioną dzierżawę Gmina będzie pobierała przez okres 10 - ciu lat czynsz dzierżawny w wysokości umorzenia nowo wybudowanego majątku. Zatem Gmina będąc zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT będzie mogła skorzystać z odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług związane z realizacją przedmiotowej inwestycji . Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie uznaje stanowisko Gminy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Krośnie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Urząd Skarbowy w Krośnie