Stan faktyczny w sprawie: - Interpretacja - PI/005-195/05/CIP/01

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.02.2005, sygn. PI/005-195/05/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny w sprawie:

Członek spółdzielni mieszkaniowej wyjaśnił, iż spółdzielnia mieszkaniowa nabyła od gminy grunt pozostający dotychczas w użytkowaniu wieczystym. Następnie spółdzielnia mieszkaniowa zamierza podjąć uchwałę określającą przedmiot odrębnej własności poszczególnych lokali w nieruchomości.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Poruszana kwestia nabycia przez spółdzielnię gruntu od gminy dotyczy transakcji, w której zapytujący nie występuje jako strona. Zatem brak jest podstaw do udzielenia szczegółowych wyjaśnień w tym zakresie. Na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), dostawa której przedmiotem są grunty (jeżeli jest realizowana przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług 22% stawką podatku. Ustawa przewiduje jednak przypadki szczególne, kiedy dostawa gruntu podlega opodatkowaniu obniżoną stawką podatku od towarów i usług lub podlega zwolnieniu. Zastosowanie odpowiedniej stawki podatku (lub skorzystanie ze zwolnienia) jest uzależnione od wielu ściśle określonych czynników np. charakteru dokonanej transakcji handlowej, klasyfikacji gruntu czy też podmiotu dokonującego tej sprzedaży.

Natomiast odnosząc się do stawki podatku od towarów i usług jaka winna zostać zastosowana w stosunku do gruntu znajdującego się pod budynkami spółdzielczymi przy przekształceniu lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego, stwierdzić należy, że na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 w/w ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 pkt 5 w/w ustawy, przez dostawę towarów rozumie się m.in. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Natomiast w art. 146 ust. 1 pkt 3 lit c w/w ustawy stwierdza się, że w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. do przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego stosuje się stawkę podatku 0%.

Zatem w wypadku dostawy budynków lub ich części trwale z gruntem związanych, nie podlega wyodrębnieniu z podstawy opodatkowania grunt znajdujący się pod tymi budynkami. Dostawę, o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 5, stanowi przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni lokalu lub własności domu jednorodzinnego. Wobec powyższego w okresie od 1 maja 2004r. do 31 grudnia 2007r. do przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego stosuje się stawkę podatku 0% do całości przedmiotu dostawy, tj. wraz z gruntem, który nie podlega wyodrębnieniu z podstawy opodatkowania.

Izba Skarbowa w Gdańsku