Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 31.01.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Spółka zwróciła się do tutejszego organu z zapytaniem w indywidualnej sprawie opisanej we wniosku z dnia 31.01.2005 r. dotyczącej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. We wniosku Spółka zawarła pytanie, czy można dokonać obniżenia podatku należnego o podatku naliczonego wynikający z faktury wewnętrznej dotyczącej transakcji udokumentowanej fakturą, na której nie został zamieszczony numer VAT UE kontrahenta.
Z treści wniosku wynika, że Spółka jest producentem toreb skórzanych. Dla celów produkcji dokonuje zakupów surowców w państwach UE wraz z zakupionym towarem otrzymuje faktury od kontrahentów. Spółka otrzymała fakturę od kontrahenta z Włoch na wysłaną przedpłatę. Na fakturze kontrahent nie podał swojego numeru VAT. Spółka posiada informację z Biura Wymiany Informacji, że kontrahent jest podatnikiem VAT UE. W związku z tym Spółka wystawiła fakturę wewnętrzną naliczając podatek należny.
W myśl art. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) pod pojęciem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego innego niż państwo wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę lub na ich rzecz. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów występuje pod warunkiem, że nabywcą towarów jest podatnik, o którym mowa w art. 15 w/w ustawy, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika. Dokonujący dostawy musi również być podatnikiem spełniającym powyższe warunki.
Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podatnik ma prawo do obniżenia podatek należny o podatek naliczony z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia w rozliczeniu za okres, w którym powstał u niego obowiązek podatkowy z tytułu tego nabycia. W wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotwego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9 (art. 20 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług). Art. 20 ust. 6 w/w ustawy stanowi, iż w przypadku gdy podatnik otrzymał fakturę wystawioną przez podatnika podatku od wartości dodanej przed 15 dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru, obowiązek podatkowy w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru powstaje z chwilą wystawienia faktury. Przepis ten stosuje się odpowiednio do faktur wystawianych przez podatnika podatku pod wartości dodanej potwierdzających otrzymane przez niego od podatnika całość lub cześć należności przed dokonaniem dostawy towaru będącego przedmiotem wewnatrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju - art. 20 ust. 7 ustawy.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że Spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony określony w wystawionej fakturze wewnętrznej z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia, pomimo że kontrahent nie podał na przesłanej fakturze numeru VAT UE, gdyż z przestawionego stanu faktycznego wynika, że zostały spełnione warunki zawarte w wyżej cytowanych art. 9 i 20 ust. 7 ustawy.
Na dzień wydania niniejszej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, w tej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast wiąże
właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia mniejszego postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.