Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. nr 137, poz. 926 z póź. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwolnienia z podatku VAT sprzedaży samochodu zakupionego 6 lat temu, gdzie nabywca dokonał obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabytego samochodu
stwierdzam, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
Uzasadnienie
Podatnik w lutym 1999r. nabył samochód ciężarowy o dopuszczalnej ładowności 578 kg, odliczając w całości podatek naliczony wynikający z faktury zakupu. Podatnik zamierza sprzedać w/w samochód, który wg obowiązujących przepisów nie spełnia wymogów zawartych w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54/04 poz. 535 z póź. zm.).
Podatnik zapytuje, czy może zastosować zwolnienie z podatku VAT na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 Rozporządzenia Ministra Finanasów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 z póź. zm.).
Zdaniem podatnika prawidłowym jest zastosowanie przy sprzedaży tego samochodu zwolnienia przedmiotowego na podstawie w/cyt. rozporządzenia.
Ustawa z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług przewiduje w art. 43 ust.1 pkt 2 zwolnienie dla dostawy towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwolnienie dotyczy rówież używanych budynków i budowli lub ich cześci będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Natomiast przez towary używane w myśl art. 43 ust. 2 pkt. 2 w/cyt. ustawy rozumie się pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.
W myśl § 8 ust. 1 pkt 5 w/cyt. rozporządzenia zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust.2 pkt 2 ustawy.
Z przedstawionego stanu faktycznego jednoznacznie wynika, że podatnik w miesiącu lutym 1999r. dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturze zakupu samochodu ciężarowego, zatem dostawa jego nie może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania, o którym mowa w w/cyt. art. 43 ust. 1 pkt 2.
Powołany przez Podatnika przepis § 8 ust.1 pkt 5 w/wym. rozporządzenia w przedmiotowym przypadku także nie ma zastosowania, gdyż dotyczy wyłącznie samochodów, które zostały nabyte po wejsciu w życie przepisu art. 86 ust. 3 i 5 tj. od 01 maja 2004r.
Reasumując, dostawa samochodu, o którym mowa w piśmie, na podstawie art. 41 ust. 1 w/wym. ustawy będzie podlegała opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.