Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005r ) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 28.01.2005r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sposobu naliczenia podstawy opodatkowania przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym towarów
stwierdzam , że :
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
U Z A S A D N I E N I E
W złożonym w tut. organie podatkowym piśmie z dnia 28.01.2005r uzupełnionym w dniu 07.02.2005r podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest podatnikiem Urzędu Skarbowego w Malborku dokonującym nabyć wewnątrzwspólnotowych towarów. Nabyty towar jest przewożony własnym środkiem transportu na własny koszt. Poniesione koszty transportu towaru wliczane są do podstawy opodatkowania przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym.
W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem w jaki sposób nalicza się podstawę opodatkowania przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym towarów tj. czy do faktury zakupu dolicza się również koszty transportu własnego lub obcego ?
Zdaniem podatnika zgodnie z art. 31 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r oraz Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26.08.03 w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów par. 3 ust. 1 i 2 cenę zakupu powiększa się o koszty uboczne związane z zakupem towarów i składników majątku do chwili złożenia w magazynie.
Ponadto w art. 31 ustawy o podatku od towarów i usług nie występuje cena nabycia, natomiast użyte są słowa ,, płacone " lub " pobierane " co świadczy, że doliczamy wartość brutto poniesionych wydatków .
Jednocześnie strona stwierdza, że słowo dostawca ma szerokie znaczenie, bowiem dostawcą jest zarówno sprzedający, jak i transport obcy przywożący towar. Dostawcą jest również sam podatnik w przypadku, gdy przywozi towar własnym transportem.
W związku z przedstawionym stanem faktycznym tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje :
Podstawę opodatkowania przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów wyznacza art. 31ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r / DZ.U. Nr 54 poz.535 z 2004r / ustawy, stanowiąc w ust.1, że jest nią kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić.
Przy czym w myśl art.31 ust.2 ustawy, podstawa opodatkowania obejmuje :
- podatki, cła, opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów;
- wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia .
Podstawa opodatkowania , o której mowa w ust.1 , nie obejmuje :
- rabatów za zapłatę z góry ;
- opustów i zwrotów kwot z tytułu dokonanego nabycia udzielonych podmiotowi dokonującemu wewnątrzwspólnotowego nabycia .
Ponadto, zgodnie z art. 31 ust.4 w/w ustawy, jeżeli po dokonaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nabywca otrzymuje zwrot podatku akcyzowego zapłaconego na terytorium państwa członkowskiego, z którego wysłano lub transportowano towary, podstawę opodatkowania pomniejsza się o kwotę zwróconego podatku akcyzowego, przy czym podatnik ma obowiązek udowodnić na podstawie posiadanych dokumentów, że otrzymał zwrot podatku akcyzowego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik dokonuje nabyć wewnątrzwspólnotowych towarów, które są przewożone własnym transportem.
Koszty transportu są uwzględniane w podstawie opodatkowania tylko wtedy, gdy dostawca obciąża nimi nabywcę .
W przypadku kiedy podatnik przejmuje na siebie organizację transportu towarów, jako nabywca towaru, koszty transportu poniesione przez podatnika nie stanowią elementu podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
W sytuacji, gdy nabywca przewozi towary własnym środkiem transportu lub zleca transport niezależnemu przewoźnikowi, koszty tego transportu nie są uwzględniane w podstawie opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.