POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/415-0001/05/JW

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.03.2005, sygn. PP/415-0001/05/JW, Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, iż stanowisko Pana "X" przedstawione we wniosku z dnia 25.01.2005 r. uzupełnione pismem z dnia 07.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.01.2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek (uzupełniony pismem z dnia 07.03.2005 r.) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego, lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej wyżej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny :

Pan "X" w 2003 r. rozpoczął inwestycję - budowa budynku przeznaczonego w części na działalność gospodarczą i w części na lokal mieszkalny. Do 31.12.2004 r. wydatki były dzielone proporcjonalnie, a VAT był odliczany także w części dotyczącej działalności gospodarczej (działalność jest w całości opodatkowana). Inwestycja nie została jeszcze zakończona, a w związku z rozwojem firmy okazało się, że wykorzystanie tylko parteru na działalność gospodarczą będzie nie wystarczające - dlatego Pan "X" postanowił również część mieszkalną przeznaczyć na potrzeby firmy.

Ocena prawna :

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DZ.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, iż cały budynek przeznaczony jest na prowadzenie działalności gospodarczej w całości opodatkowanej. Zatem jeżeli nabywane przez Stronę towary związane z budową budynku przeznaczonego w całości na działalność gospodarczą, który zostanie zaliczony do środków trwałych podlegających amortyzacji i będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, wówczas zgodnie z ww. przepisem art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup tych materiałów.

Wobec powyższego w świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego tut. organ podatkowy podziela Pana stanowisko przedstawione we wniosku dotyczące prawa do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur związanych z prowadzoną inwestycją, począwszy od miesiąca stycznia, która jest związana z działalnością gospodarczą w całości opodatkowaną podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 14 par. 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.W przypadku zmiany przepisów interpretacja stanie się nieaktualna.Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie przysługuje stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach - Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej w terminie 7 dni od dnia doręczenia zgodnie z art. 236 par. 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej