Temat interpretacji
Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Jednolity tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku (pkt. 3) Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie z dnia 20.04.2005 r. Nr GKK 7013/14/2005 i dokonaniu oceny prawnej orzeka w nstp. sposób:
- stanowisko jest nieprawidłowe
UZASADNIENIE
- Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Starostwo Powiatowe oddaje w użytkowanie wieczyste nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa. Oddanie nieruchomości Skarbu Państwa w użytkowanie wieczyste nastąpiło:
- na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych
- w drodze wydanych decyzji przez Wojewodę, stwierdzających nabycie z mocy prawa - prawa użytkowania wieczystego nieruchomości będących dotychczas w zarządzie lub użytkowaniu osób prawnych.gospodarczym, barakiem.
Pytanie brzmi: Kto jest zobowiązany do zapłacenia podatku VAT: usługodawca czy usługobiorca; właściciel czy użytkownik wieczysty; wydzierżawiający czy dzierżawca?
Zdaniem Wnioskodawcy podatek VAT winien zapłacić użytkownik wieczysty, usługobiorca bądź dzierżawca.
Ocena Prawna:
Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 w/w ustawy, bez względu na cel lub rezultat tej działalności. Działalność gospodarczą, w świetle przepisu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje między innymi wszelką działalność usługodawców. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. W przedmiotowej sprawie, ponieważ obowiązek gospodarowania gruntami Skarbu Państwa oraz obowiązek pobierania opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego gruntów spoczywa na Starostwie Powiatowym, zatem w świetle obowiązujących przepisów podatnikiem podatku od towarów i usług jest Starostwo Powiatowe, a nie użytkownik wieczysty.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji.
Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia (wyłącznie w drodze decyzji).
Na niniejsze postanowienie służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie - Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 0,50 zł do każdego załącznika.