Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka udziela swoim dystrybutorom swoich towarów bonusów i premii pieniężnych. Świadczenia te mają ch... - Interpretacja - 1471/NUR2/443-97/05/BZ

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.03.2005, sygn. 1471/NUR2/443-97/05/BZ, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka udziela swoim dystrybutorom swoich towarów bonusów i premii pieniężnych. Świadczenia te mają charakter nagrody wypłacanej kontrahentowi. Nagrody są dwojakiego rodzaju i zależą od:

mierzonego wartością netto wolumenu zakupów dokonywanych w danym roku - wówczas nagrodą jest premia roczna, której wysokość stanowi określony warunkami współpracy procent sprzedanych publikacji

wartością kwoty wpłaconej przez dystrybutora na rzecz Spółki w danym miesiącu - wówczas nagrodą jest bonus, którego wysokość stanowi określony warunkami współpracy procent od uregulowanych w tym miesiącu zobowiązań, jeżeli ich wysokość przekroczy określoną kwotę.

Zdaniem Strony premie i bonusy, jako nagroda dla dystrybutorów za intensywną współpracę w danym okresie, nie są związane z żadną z konkretnych transakcji.

Pytania Podatnika dotyczą kwestii traktowania premii pienieżnych i bonusów, jako zapłaty za świadczone na jego rzecz usługi, które powinny być potwierdzone fakturą oraz prawa do odliczania podatku naliczonego zawartego w takich fakturach.

Spółka stoi na stanowisku, iż w opisanej sytuacji zastosowanie mają art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Wypłata premii i bonusów nie powinna wpływać na rozliczenia VAT z tytułu dokonanych dostaw, są one bowiem zapłatą za usługi świadczone przez dystrybutorów a jako takie powinny być potwierdzone fakturami, z których podatek naliczony Spółka ma prawo rozliczyć na zasadach ogólnych.

Zgodnie z powołanym art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego stanowisko Strony jest zasadne. W przedstawionym stanie faktycznym nie można bowiem przyporządkować premii/bonusów do określonej dostawy realizowanej przez Spółkę na rzecz kontrahenta zaś sposób określania wysokości świadczenia zależy od działań podejmowanych przez dystrybutorów. Wobec powyższego otrzymanie przez dystrybutora premii/bonusu powinno być potwierdzone fakturą VAT Podatnik zaś ma prawo do rozliczenia zawartego w tej fakturze podatku naliczonego na zasadach, o których mowa w art. 86 ustawy. Na podstawie ust. 1 powołanego przepisu w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego om kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego, zgodnie z ust. 2 tego przepisu, stanowi suma kwot podatku określonych w otrzymanych przez podatnika fakturach m. in. z tytułu nabycia towarów i usług.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie