Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w odpowiedzi na pismo znak: (...) z dnia 25 maja 2004 r. (data wpływu do tutejszego organu podatkowego: 3... - Interpretacja - PP1-443/39/04

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.02.2005, sygn. PP1-443/39/04, Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w odpowiedzi na pismo znak: (...) z dnia 25 maja 2004 r. (data wpływu do tutejszego organu podatkowego: 31 maja 2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2004 r. - informuje:

Spółdzielnia zwraca się z pytaniami:
1) jaką stawkę podatku od towarów i usług należy stosować dla czynności wykonywanych na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, członków spółdzielni będących właścicielami lokali lub na rzecz właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni, za które pobierane są opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, a dotyczące opłat za użytkowanie garaży i lokali użytkowych;
2) czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług opłaty z tytułu wieczystego użytkowania gruntów, podatku od nieruchomości oraz na fundusz remontowy garaży.

Ad. 1)

Stosownie do postanowień zawartych w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwolnione są od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych nie będących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

Przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych stanowią o opłatach eksploatacyjnych pobieranych przez Spółdzielnię na utrzymanie posiadanych lokali przy nierozgraniczeniu opłat na lokale użytkowe i lokale mieszkaniowe. W art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca zwolnił od podatku czynności wykonywane na rzecz członków, którym przysługują prawa do lokali mieszkalnych. Natomiast czynności na rzecz członków, którym przysługuje prawo do lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu według stawki 22%, o której mowa w art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług.

Ad. 2)

Prawo użytkowania wieczystego jest prawem rzeczowym, którego treść i granice określone zostały zasadniczo w przepisach Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.). Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste nie mieści się w definicji dostawy towarów, ponieważ nie daje praw do rozporządzania gruntem jak właściciel. Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Tak więc oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu (nie jest dostawą towarów), czyli jest świadczeniem usług i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podatek od nieruchomości nie podlega odrębnemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie jest bowiem ani towarem ani usługą w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Jak wynika z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych członkowie spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu. Od członka będącego właścicielem lokalu, niezależnie od jego obowiązków w zakresie pokrywania kosztów zarządu nieruchomością wspólną, spółdzielnia może żądać wpłat na fundusz remontowy.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Z treści pisma Podatnika wynika, że przedmiotem świadczenia na rzecz członków Spółdzielni lub właścicieli lokali nie będących członkami spółdzielni jest skategoryzowana czynność, a nie sekwencja czy też zbiór dowolnie wyodrębnionych w jej ramach czynności.

W związku z powyższym opłaty z tytułu wieczystego użytkowania gruntów, podatku od nieruchomości oraz wpłaty na fundusz remontowy dotyczące garaży i lokali użytkowych, które są elementami składowymi opłat eksploatacyjnych związanych z używaniem przez członków spółdzielni ww. lokali niemieszkalnych będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podatku od towarów i usług 22%, ponieważ stanowią część kwoty należnej z tytułu czynności wykonywanych przez spółdzielnię.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy przeprasza za zwłokę w udzieleniu pisemnej odpowiedzi.

Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza