Temat interpretacji
W dniu 26 kwietnia 2005r. został złożony wniosek z dnia 25 kwietnia 2005r. (uzupełniony w dniu 17 i 27 czerwca 2005r.) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:
Prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na nadzorowaniu produkcji odzieżowej i kontroli jakości tej produkcji w polskich szwalniach, które wykonują proces uszlachetniania czynnego na rzecz kontrahenta duńskiego. Wykonywane czynności - zdaniem Pana - zostały zaklasyfikowane do usług o symbolu PKWiU 74.14.15-00.00 "Usługi doradztwa w zakresie zarządzania produkcją", o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r.Usługi te wykonuje Pan od czterech lat na rzecz polskiego podmiotu gospodarczego, który jest pośrednikiem między duńskimi firmami odzieżowymi a polskimi szwalniami, wykonującymi usługi uszlachetniania czynnego. Pośrednikowi polskiemu z tytułu wykonania ww. usług wystawia Pan faktury ze stawką 22%.
W kwietniu 2005r. - z uwagi na zawarcie ustnej umowy z kontrahentem duńskim na wykonanie ww. usług - wystawił Pan jednorazowo fakturę bezpośrednio duńskiej firmie odzieżowej, opodatkowując wykonane usługi stawką podatku 0%. Faktura ta została uregulowana przelewem z konta firmy duńskiej na Pana konto (wyciąg bankowy, stanowiący potwierdzenie zapłaty, załączony jest do faktury).
Zarówno Pan jak i kontrahent duński są podatnikami VAT UE. W deklaracji Vat za kwiecień 2005r. - co wynika z ww. wniosku oraz złożonej w dniu 10 maja 2005r. deklaracji - wykazuje Pan obrót oraz należny podatek w stawce 22% (kwoty te wynikają z faktury wystawionej dla pośrednika) - w części C.1. pozycje 26 i 27 oraz w części F zaznacza punkt 1 pozycji 56.
Jednocześnie informuje Pan, że prawdopodobnie będzie wystawiał faktury tylko kontrahentowi duńskiemu. Wówczas w deklaracji podatkowej (o ile nie będzie innych przychodów) nie wykaże obrotu i podatku należnego w części C.1. - pozycje 26 i 27, zaznaczy w części F - punkt 1 w pozycji 56 , wykaże koszty związane z prowadzoną działalnością - w części D.2. pozycje 43 i 44 oraz wyliczy kwotę zwrotu podatku.
Zdaniem Pana do wystawionej faktury należy dołączyć tylko potwierdzenie jej uregulowania (wyciąg bankowy).
Stanowisko tutejszego Organu:
Zgodnie z art. 106 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiazani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.
W przypadku rozpatrywanego wniosku z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że miejscem świadczenia usług wykonywanych przez Pana jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności tj. Dania.
W związku z tym - zgodnie z ust. 2 ww. art. 106 ustawy - przepis ust.1 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.
Jednocześnie tutejszy Organ informuje, że na podstawie art. 106 ust. 8 ww. ustawy zasady wystawiania faktur stwierdzających świadczenie usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju i jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej, zostały określone w ww. rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r.
Zgodnie z § 30 tego rozporządzenia - do ww. faktur stosuje się przepisy § 12 i § 14 - 26 oraz § 29. Faktury te powinny zawierać dane określone w § 12, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem, jak również - w przypadku usług - o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy - faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju, oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia podatku jest nabywca usługi.
W świetle powyższego należy stwierdzić, że wystawiona dla kontrahenta duńskiego faktura ze stawką podatku 0% jest wystawiona nieprawidłowo.
Z uwagi na fakt, iż powołany art. 42 ustawy dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, to zarówno określona w tym przepisie stawka podatku 0% jak i wymogi dotyczące dokumentów, o których w nim mowa - nie mają zastosowania dla udokumentowania wykonywanych przez Pana usług dla kontrahenta duńskiego.
W przypadku usług doradztwa w zakresie zarządzania produkcją przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie określają dokumentów, które mają stanowić dowód ich świadczenia. Niemniej jednak z dokumentacji posiadanej przez Podatnika powinno wynikać, iż czynności te zostały wykonane. Dowodem takim będzie np. umowa zawarta z kontrahentem, wyciąg bankowy potwierdzający uiszczenie należności za wykonaną usługę itp.