Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie z art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20.05.2005 r. wpłynął wniosek Strony z dnia 20.05.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:
Strona zajmuje się sprzedażą samochodów nowych i świadczeniem usług serwisowych opodatkowanych podstawową stawką VAT 22 %. Oprócz tego Spółka uzyskuje przychody zwolnione z tytułu świadczenia usług pośrednictwa finansowego polegającego na pośrednictwie w udzielaniu kredytów na zakup samochodów. Przy zakupie nowego samochodu, występują takie sytuacje że, Spółka w rozliczeniu przyjmuje używany samochód od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej i nie będącej podatnikiem VAT. Podatnik sprzedaż samochodów używanych opodatkowuje na zasadzie marży zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku VAT.
Spółka ponosi koszty związane z całością funkcjonowania przedsiębiorstwa, które służą zarówno czynnościom opodatkowanym jak i zwolnionym i nie podlegającym opodatkowaniu, których nie można przypisać
do poszczególnych rodzajów sprzedaży.
Postawiono pytanie:
1. Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego od pozostałych zakupów typu: czynsz najmu nieruchomości, rozmów telefonicznych, zużycia energii, wody i gazu, niezbędnych do funkcjonowania przedsiębiorstwa, w całości czy tylko częściowo.
W przedmiotowej sprawie zajęto następujące stanowisko:
Zdaniem Strony przepis art. 120 ust. 19 nie obejmuje innych ponoszonych wydatków tzw. administracyjnych, a zatem podatek naliczony od czynszu najmu, energii itp. podlega odliczeniu na zasadach ogólnych, określonych w art. 86 ust. 1 ustawy. Jeżeli Spółka wykonuje działalność zwolnioną typu: pośrednictwo w udzielaniu kredytów, to podatek VAT będzie odliczony na zasadzie proporcji.
Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zmian.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, następująco:
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego - zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług stanowi z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych na fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.
Zgodnie z art. 90 ust. 1 w/w ustawy o VAT, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Zgodnie z art. 90 ust. 2 w/w ustawy o VAT, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1 podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego z zastrzeżeniem ust. 10.
Art. 90 ust. 3 w/w ustawy o VAT stanowi, iż proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.
Zgodnie z art. 90 ust. 4 w/w ustawy o VAT, proporcję o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalona proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.
W przypadku Podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych - zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o
podatku od towarów i usług - podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia pomniejszoną o kwotę podatku.
W/w przepis stosuje się między innymi do osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, nie będącej podatnikiem VAT (art. 120 ust. 10 pkt 1 cyt. ustawy).
Zgodnie z art. 120 ust. 19 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się nabywanych przez podatnika towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z ust. 4.
Biorąc pod uwagę cytowane przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wyjaśniam, że ustawodawca ograniczył przedmiotowe prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w odniesieniu do podatników, którzy wykonują czynności polegające na dostawie towarów używanych, wyłącznie w zakresie nabywanych przez podatnika towarów używanych, jeżeli podlegały opodatkowaniu marżą.
Oznacza to, że Podatnik dokonując dostawy towarów (samochodów) i stosując do tych transakcji opodatkowanie metodą marży nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego fakturach dokumentujących nabycie tych towarów. Do pozostałych zakupów towarów i usług mają zastosowanie ogólne zasady odliczania podatku naliczonego.
W ocenie tut. organu w przypadku sprzedaży towarów używanych w systemie kupna - sprzedaży przy zastosowaniu procedury opodatkowania marżą nie występuje sprzedaż zwolniona, a co za tym idzie Spółka posiada prawo do rozliczenia podatku naliczonego dotyczącego zakupów kosztowych związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą na ogólnych zasadach.
Spółka ze względu na świadczoną przez siebie działalnością zwolnioną z podatku VAT i opodatkowaną, winna odrębnie określać kwoty podatku naliczonego związane z czynnościami do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego z uwzględnieniem regulacji zawartych w art. 90 i 91 ustawy o podatku VAT.
Pouczenie
Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.