Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie :
- art. 14a§1, 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( T. jedn. Dz. U. z 2005 r. , Nr 8, poz. 60 ze zm. )
Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 29.04.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, wyrażające się w twierdzeniu, iż sprzedaż wydrukowanych przez Spółkę książek ( PKWiU 22.11 ), oznaczonych na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN oraz czasopism specjalistycznych, jeżeli będzie realizowana przy wykorzystaniu własnych materiałów drukarni na podstawie umowy, z której będzie wynikało, iż z chwilą dostarczenia wydrukowanych książek wydawnictwu drukarnia przeniesie prawo do rozporządzania nimi jak właściciel na nabywcę, stanowić będzie dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, a tym samym podlegać na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. opodatkowaniu do dnia 31 grudnia 2007 r. stawką podatku VAT w wysokości 0% .
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 29.04.2005 r. Spółka złożyła w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów w sprawie opodatkowania podatkiem VAT dostawy wydrukowanych na zlecenie wydawcy książek ( PKWiU 22.11 ) oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN oraz czasopism specjalistycznych. Ze stanu faktycznego wynika, iż na zlecenie wydawnictw Podatnik drukuje m.in. książki i czasopisma wykorzystując w trakcie wykonywanych czynności własne surowce i materiały ( sporadycznie wydawca dostarcza papier ). Zatem Wnioskująca Spółka wytwarza nowe dobra materialne w postaci gotowych produktów, jednakże nie ma prawa do ich sprzedaży we własnym zakresie , gdyż z uwagi na prawa autorskie wyroby te są własnością wydawcy. W dniu 29.04.2005 r. Spółka złożyła w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów w sprawie opodatkowania podatkiem VAT dostawy wydrukowanych na zlecenie wydawcy książek ( PKWiU 22.11 ) oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN oraz czasopism specjalistycznych. Ze stanu faktycznego wynika, iż na zlecenie wydawnictw Podatnik drukuje m.in. książki i czasopisma wykorzystując w trakcie wykonywanych czynności własne surowce i materiały ( sporadycznie wydawca dostarcza papier ). Zatem Wnioskująca Spółka wytwarza nowe dobra materialne w postaci gotowych produktów, jednakże nie ma prawa do ich sprzedaży we własnym zakresie , gdyż z uwagi na prawa autorskie wyroby te są własnością wydawcy.W piśmie nr TP/443-212/04 z dnia 29.11.2004 r. tut. organ podatkowy stwierdził, iż " działalność polegająca na drukowaniu na zlecenie książek i czasopism ( wykonywana przez podatnika nie będącego ich formalnym wydawcą ) uznać należy za świadczenie usług opodatkowanych , w świetle przepisów ustawy z dnia 11.04.2004 r. o podatku od towarów i usług, 22% stawką podatku VAT".
Powodem do wystąpienia przez podatnika o ponowne przeanalizowanie powyższego zagadnienia, pomimo otrzymania przedmiotowej opinii, jest fakt, iż wydawcy, z którymi współpracuje wnioskująca Spółka występują do niej z propozycjami podpisania umów o współpracy, przenoszących na wydawnictwo z chwilą dostarczenia wydrukowanych książek, prawa do rozporządzania nimi jak właściciel i ustalających stawkę VAT 0%, powołując się na pismo Ministra Finansów PP-811-1900/04/DSz/4045 z dnia 30.12.2004 r. skierowane do wszystkich izb skarbowych i urzędów kontroli skarbowej.
Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie podatnik stwierdza, że sprzedaje towary w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku VAT, bowiem podczas procesu technologicznego wytwarzane są nowe produkty, tj. książki i czasopisma z własnych surowców i materiałów, którymi Spółka dysponuje jako właściciel do czasu wydania tych wyrobów nabywcy ( w tym przypadku wydawcy ). Czynność sprzedaży spełnia zatem przesłanki uznania jej za dostawę towarów.
Bez znaczenia przy tym pozostaje fakt, iż drukarnia do czasu wydania wyrobu wydawcy pomimo dysponowania nim jak właściciel nie ma prawa do swobodnego dysponowania ( jedynym odbiorcą wytworzonego przez drukarnię produktu może być wydawnictwo, które zleciło wykonanie książki czy czasopisma ) z uwagi na prawa autorskie. Powyższe ograniczenie wynika bowiem z prawa krajowego, natomiast wg orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (wg wyroku ETS w sprawie C-185/01) "opodatkowanie podatkiem VAT dostaw towarów nie odnosi się do przeniesienia własności w rozumieniu prawa krajowego ( cywilnego ), lecz dotyczy transferu rzeczy przez jedną stronę transakcji, co właściwie upoważnia drugą do dysponowania nią jak właściciel".W świetle powyższego Podatnik twierdzi, iż przy sprzedaży wykonywanych na zlecenie wydawnictwa książek ( PKWiU 22.11 ), oznaczonych na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, oraz czasopism specjalistycznych , w myśl art. 146 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. (w piśmie powołano art.146 ust.3 ustawy o ptu z dnia 11.03.2004 r. ) ma prawo do zastosowania 0% stawki podatku VAT.
Ustosunkowując się do stanowiska wnioskującej Spółki wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje :
Zasady opodatkowania i stawki podatku VAT określają przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy , tj. m.in. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm. ). Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o ptu opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Przez dostawę towarów, o której mowa wyżej rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ( art. 7 ust. 1 ww. ustawy ). Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 ww. ustawy świadczeniem usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 , rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o ptu.
Ocena czy wykonywana przez podatnika czynność jest dostawą towarów czy świadczeniem usług wymaga analizy indywidualnego stanu faktycznego.I tak w przypadku, gdy efektem końcowym wykonywanych przez drukarnię na zlecenie wydawcy czynności są nowe produkty gotowe ( książki lub czasopisma ), które zostały wykonane z materiałów własnych drukarni , czynność ta może spełniać przesłanki uznania jej za dostawę towarów w świetle art. 7 ust. 1 ustawy o VAT jeżeli wykonująca to zlecenie drukarnia, w oparciu o stosowny zapis zawarty w umowie, przenosi w momencie przekazania wyprodukowanych towarów prawo do rozporządzania nimi jak właściciel na nabywcę, tj. w tym przypadku wydawcę.
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 3 lit a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług do dostaw w kraju: - książek ( PKWiU ex 22.11 ) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów ( PKWiU 22.11.20-60.10 ), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,- czasopism specjalistycznych w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się 0% stawkę podatku VAT.
Zatem preferencyjne opodatkowanie stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0% przy dostawach wydrukowanych przez drukarnię książek PKWiU ex 22.11 i czasopism specjalistycznych możliwe jest jedynie wówczas, gdy drukarnia wykorzystuje do ich wyprodukowania materiały własne, a wykonując zlecenie w toku całego procesu produkcyjnego dysponuje tymi towarami jak właściciel aż do momentu wydania gotowego towaru nabywcy, w którym to następnie przenosi prawo do rozporządzania tymi produktami jak właściciel na nabywcę. Natomiast w przypadku, gdy drukowanie książek lub czasopism specjalistycznych odbywa się z materiałów powierzonych przez odbiorcę, wykonywane przez drukarnię czynności są świadczeniem usług na rzecz zleceniodawcy, które opodatkowane są stawką podatku VAT właściwą dla tego typu usług.
Zatem w sytuacji, gdy Spółka będzie drukowała książki ( PKWiU 22.11 ) oznaczone na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN oraz czasopisma specjalistyczne na podstawie zawartych z wydawcą umów o współpracy, z których będzie wynikało, iż z chwilą dostarczenia wydrukowanych książek wydawnictwu drukarnia przeniesie prawo do rozporządzania nimi jak właściciel na nabywcę, a druk będzie wykonywany na materiałach własnych drukarni, to przy wykonaniu tych czynności Spółka w oparciu o zapis art. 146 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT będzie miała prawo do zastosowania, do dnia 31 grudnia 2007 r., 0% stawki podatku VAT, gdyż przeniesienie na wydawcę prawa do rozporządzania tymi towarami będzie odpowiadało warunkom dostawy w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Odnośnie powoływania się przez Spółkę na informacje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wydane w trybie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) przez organy podatkowe w Cieszynie i Warszawie tut. organ podatkowy stwierdza, iż informacje o zakresie stosowania prawa podatkowego wydane przez polskie organy podatkowe niewątpliwie kształtują sytuację prawną podatników w ich indywidualnych sprawach lecz nie mają one mocy prawa powszechnie obowiązującego i dotyczą konkretnego stanu faktycznego. Powyższe oznacza, że informacje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego należy traktować indywidualnie.
Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji. Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku z dnia 29.04.2005 r. i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.