Temat interpretacji
Odpowiadając na zapytanie Spółki z dnia 12.08.2004 r. (data wpływu 13.08.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926, z późn. zm.), w przedmiocie wystawienia faktur VAT z tytułu sprzedaży opakowań zwrotnych, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie uprzejmie wyjaśnia:
Z pisma Spółki wynika, że zamierza w najbliższym czasie rozważyć pewne rozwiązania dotyczące sposobu fakturowania sprzedaży opakowań zwrotnych w związku z obowiązującym od dnia 1 maja 2004 r. przepisem § 22 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).
Spółka w piśmie wyjaśnia, że dokonując sprzedaży piwa, wydaje równocześnie opakowania zwrotne (w ilości np. 100), za które zostaje określona odbiorcy kaucja. W tym samym momencie kontrahent realizując obowiązek zwrotu opakowań zwrotnych, kaucjonowanych, oddaje Spółce część opakowań mniejszą od pobranej (w ilości np. 80). Spółka w tym dniu wystawi fakturę VAT dokumentującą kwotę należności z tytułu nie zwrócenia 20 opakowań, odpowiadająca kwocie kaucji określonej za tą ilość opakowań nie zwróconych. Spółka uważa, że wystawiając faktury w momencie kiedy kontrahent nie wywiązał się ze swojego obowiązku i nie później niż 60 dnia od dnia wydania opakowań postępuje prawidłowo.
Zdaniem Spółki przedstawiony sposób postępowania nie stoi w sprzeczności z przepisem§ 22 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie m.in. zasad wystawiania faktur.
W związku z powyższym Spółka prosi o odpowiedź, czy jej stanowisko jest prawidłowe.
Z przepisu § 22 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) wynika, że jeżeli podatnik sprzedał towary w opakowaniu zwrotnym, pobierając lub określając w umowie za to opakowanie kaucję, wartości opakowania nie uwzględnia się w treści faktury dokumentującej sprzedaż. Natomiast z przepisu § 22 ust. 2 tego rozporządzenia wynika, że fakturę dokumentującą kwotę należności z tytułu niezwrócenia przez odbiorcę opakowań zwrotnych, za które pobrano lub określono w umowie kaucję, wystawia się nie później niż siódmego dnia po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot opakowań. Jeżeli w umowie nie określono daty zwrotu opakowań, fakturę wystawia się nie później niż 60 dnia od dnia wydania opakowań.
Zatem stanowisko Spółki jest prawidłowe.