Podatnik na podstawie podpisanych oraz ustnych umów z odbiorcami, po przekroczeniu określonej wielkości obrotu i terminowej lub przedterminowej zapła... - Interpretacja - PI/005-865/04/CIP/01

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.07.2004, sygn. PI/005-865/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik na podstawie podpisanych oraz ustnych umów z odbiorcami, po przekroczeniu określonej wielkości obrotu i terminowej lub przedterminowej zapłaty za dostawy, udziela premii pieniężnej w wysokości określonej procentem od obrotu. Premia ta nie stanowi obniżenia ceny sprzedawanego towaru, bowiem nie łączy się z konkretną transakcją.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podlegają:

  • odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  • eksport towarów,
  • import towarów,
  • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem,
  • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Pojęcie wypłaty premii nie mieści się w pojęciu "dostawa towarów" sprecyzowanym w art. 7 w/w ustawy.

Natomiast przepis art. 8 w/w ustawy, stwierdza że przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemajacej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w rozumieniu art. 7. Zatem każde świadczenie polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu, które nie może być zakwalifikowane jako dostawa towarów jest usługą. Jest to definicja znacznie szersza od potocznego pojęcia słowa "usługa".

Opodatkowaniu w przypadku premii od zakupów podlegają czynności podejmowane przez kupującego w celu sprzedaży określonych towarów. Czynności te będą polegały na tym, że kupujący nabędzie określoną ilość towaru lub dokona terminowej lub przedterminowej zapłaty za zakupione towary, w zamian za co sprzedający wypłaci premię. Wobec powyższego, czynności te mieszczą się w pojęciu "usługa" w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Zatem, jeżeli premia pieniężna przyznawana przez Stronę umowy stanowi świadczenie pieniężne, w zamian za wykonanie określonego zobowiązania (dokonanie odpowiedniej ilości zakupów lub dokonanie terminowej bądź przedterminowej płatności) Podatnik będzie występował jako bezpośredni beneficjent tego zobowiązania. Natomiast kontrahent Podatnika jest podmiotem, który otrzymuje wynagrodzenie w postaci premii pieniężnej za wykonane przez siebie świadczenie na podstawie łączącej strony umowy. Zobowiązanym do opodatkowania tych czynności będzie kontrahent Podatnika.

Izba Skarbowa w Gdańsku