Temat interpretacji
Zakład optyczny prowadzi działalność polegającą na wykonywaniu okularów oraz na sprzedaży:
- okularów jako wyrobów gotowych,
- oprawek okularowych
- soczewek okularowych i kontaktowych
Ocena prawna stanu faktycznego.
Zgodnie z przepisem art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535)
stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy wynosi 7%.
W w/w załączniku nr 3 pod poz 103 ustawodawca wskazał "Soczewki kontaktowe, soczewki okularowe ze szkła, soczewki okularowe z innych materiałów" sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 33.40.11.
Dodatkowo pod pozycją 106 załącznika wymieniono "Wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika" - bez względu na symbol PKWiU.
Zgodnie z art. 3 pkt 17 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93, poz. 896) pod pojęciem wyrobu medycznego należy rozumieć : narzędzie, przyrząd, aparat, sprzęt, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, włączając oprogramowanie niezbędne do właściwego stosowania wyrobu, przeznaczone przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:
- diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu chorób;
- diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania urazów lub upośledzeń;
- badania, zastępowan
- który nie osiąga swojego zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz którego działanie może być przez nie wspomagane.
W pkt 22 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o wyrobach medycznych pod pojęciem wyrób medyczny wykonywany na zamówienie - należy rozumieć wyrób medyczny wykonywany zgodnie z pisemną instrukcją wskazującą jego właściwości i zastosowanie, sporządzoną przez lekarza lub inne osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe, i na ich odpowiedzialność, przeznaczony do używania przez określonego pacjenta z wyjątkiem wyrobu medycznego wykonywanego metodami produkcji seryjnej, wymagającego odpowiedniego przystosowania do specyficznych potrzeb lekarza lub innego użytkownika.
Zatem jeżeli sprzedawane przez Podatnika wyroby można uznać za wyroby medyczne w rozumieniu cyt. ustawy - to ich sprzedaż jest opodatkowana 7% stawką VAT na podstawie art. 41 ust. 2 i poz 106 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług.
Natomiast w poz 163 załącznika nr 3 do ustawy wymienione są usługi z zakresu napraw i konserwacji bez względu na symbol PKWiU m.in wyrobów z poz. 103 załącznika (soczewki kontaktowe, soczewki okularowe ze szkła, soczewki okularowe z innych materiałów). Zatem świadczenie usług naprawy i konserwacji wyrobów wymienionych w poz. 103 załącznika nr 3 do ustawy o VAT również podlega opodatkowaniu stawką 7%.