Temat interpretacji
Działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), w odpowiedzi na pytanie zawarte w piśmie z dnia 22 czerwca 2004 roku w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług przewozu osób w krajach Unii Europejskiej wyjaśnia się co następuje.
Z pisma wynika, iż prowadzi Pani biuro podróży, PKWiU 63.30 - usługi organizatorów i pośredników turystycznych. W związku z wykonywaną działalnością świadczy Pani usługi przewozu osób do Niemiec, Belgii, Holandii. Na terenie kraju rozlicza Pani przewóz osób według stawki 7% VAT. Wątpliwości budzi opodatkowanie przewozu osób do państw Unii Europejskiej i z Unii Europejskiej.
Usługi organizatorów i pośredników turystycznych zakwalifikowane do PKWiU 63.30 podlegają opodatkowaniu według stawki podstawowej 22%. Jednakże ustawodawca dla usług świadczenia turystyki przewidział szczególną procedurę opodatkowania zawartą w ramach art. 119 ust. 1 - 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Istotą tej procedury jest przyjęcie, że podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku - art. 119 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z ust. 2 tegoż artykułu przez marżę rozumie się różnicę między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a cena nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty; przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie.
Opodatkowanie marży przy usługach turystycznych, na zasadach określonych w art. 119 ustawy o VAT, bez względu na to kto nabywa usługę turystyki, może stosować jedynie agent turystyczny, który :
- ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju, czyli w Polsce,
- działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek,
- przy świadczeniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty,
- prowadzi ewidencję, z której wynikają kwoty wydatkowane na nabycie towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, oraz posiada dokumenty, z których wynikają te kwoty.
Z kolei w przypadku świadczenia usług transportu osób (w tym pomiędzy krajami Unii Europejskiej), zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 cytowanej ustawy, miejscem świadczenia usług, czyli opodatkowania jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości z zastrzeżeniem art. 28. Zasada ta wymaga, aby przewoźnik transportujący osoby opodatkował tę usługę w każdym z krajów Wspólnoty, przez który przejeżdża z uwzględnieniem pokonanych w tych krajach odległości (kilometrów) oraz obowiązujących stawek podatkowych. Transport osób wykonywany na terenie Polski na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o podatku VAT jest objęty stawką 7%.
Kwestia zasad rejestracji dla potrzeb usług transportu międzynarodowego i zasad opodatkowania podatkiem VAT w poszczególnych państwach Wspólnoty powinna być indywidualnie sprawdzana przez podatnika w odniesieniu do każdego z tych państw.
Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Panią w piśmie z dnia 22 czerwca 2004 roku oraz obowiązujące na dzień jej datowania przepisy prawa.